Szeptem


plakat filmu Szeptem
Reżyseria: David Ondricek
Scenariusz: Jan Novak, David Ondricek
Muzyka: Jan P. Muchow
Zdjęcia: Alexander Surkala

Obsada:

Tatiana Vilhelmová jako Anna
Jan P. Muchow jako Filip
Jan Cechticky jako Speedy
Martin Mysicka jako Kytka
Katerina Winterová jako Irma
Petra Spalková jako Laura

Rok produkcji: 1996
Tytuł oryginalny: Septej
Czas trwania filmu: 82 min.
Produkcja: Czechy
Gatunek: obyczajowy

16-letnia Anna, uczennica liceum wojskowego z małego miasteczka, ucieka pewnego  dnia z domu i wyrusza autostopem do Pragi, o której wie tylko tyle, ile nauczyła się podczas lekcji geografii. Do swojego samochodu zabiera ją 20 - letni Speedy, bezpośredni, sympatyczny wesołek, którego bawi nieśmiałość i niepewność dziewczyny, jej prowincjonalne maniery i naiwne marzenia o lepszym życiu.

Chłopak zabiera Annę do ulubionej knajpki, gdzie spotykają się jego przyjaciele i znajomi: przedstawiciele praskiej bohemy, albo tylko aspirujący do tego środowiska i miana, nieco zagubieni w rzeczywistości młodzi ludzie. Speedy przedstawia Annie swego przyrodniego brata, Filipa, początkującego malarza. Stonowany, wrażliwy chłopak od razu przypada dziewczynie do gustu,  wydaje się bratnią duszą. Ponieważ Anna nie ma gdzie spać, Filip zabiera ją do swojego mieszkania, które dzieli z Irmą, zamkniętą w sobie dziewczyną, popadającą regularnie w stany depresji, oraz z Kytkiem, swym przyjacielem, trudniącym się męską prostytucją i dobrze znanym w kręgach homoseksualistów. Kytka sypia też z Filipem, jedynym, którego naprawdę kocha i którego w praktyce utrzymuje.

Anna nie od razu poznaje tajemnicę Filipa. Gdy zauważa ich pewnego ranka śpiących razem w jednym łóżku, reaguje przygnębieniem. Kytka nie jest zachwycony jej przedłużającą się obecnością. Staje się coraz bardziej zazdrosny o Filipa, który ze zdziwieniem odkrywa, że Anna mu się podoba.blog comments powered by Disqus