Siostry


plakat filmu Siostry
Reżyseria: Florence Ayisi, Kim Longinotto
Zdjęcia: Kim Longinotto
Producent: Kim Longinotto


Rok produkcji: 2005
Tytuł oryginalny: Sisters in Law
Czas trwania filmu: 104 min.
Produkcja: Kamerun, Wielka Brytania
Gatunek: dokumentalny

Afrykańskie kobiety nawet w okowach patriarchalnej rzeczywistości potrafią już walczyć o swoje prawa. Taką diagnozę przynoszą Siostry, najnowszy film Brytyjki Kim Longinotto. Współreżyserowany przez Florence Ayisi obraz to zapis kilku tygodni pracy czarnoskórych prawniczek w małym miasteczku Kumba w Kamerunie (skąd Ayisi pochodzi).

Vera Ngassa, prokurator i sędzina Beatrice Ntuba rozstrzygają rozmaite spory małżeńskie i rodzinne. Ale mają też do czynienia z poważniejszymi przypadkami tj. molestowaniem seksualne 9-letniej dziewczynki czy kilkulatkiem maltretowanym przez swoją opiekunkę.

Mimo newralgicznej tematyki Siostry to dzieło zrealizowane z przymrużeniem oka. Reżyserki już od pierwszych scen sygnalizują lekko ironiczny ton i odwrócenie tradycyjnych w patriarchalnym świecie ról: tu kobieta jest szefem, a mężczyzna... sprząta jej biuro.

Wśród prawdziwego deszczu wyróżnień dla Sióstr znalazły się m.in. Nagroda Publiczności na IDFA, Nagroda dla Najlepszego Filmu na MFF w Tel-Avivie oraz Prix Art et Essai na MFF w Cannes.blog comments powered by Disqus