Śluby panieńskie


plakat filmu Śluby panieńskie
Reżyseria: Filip Bajon
Scenariusz: Filip Bajon
na podstawie sztuki Aleksandra Fredry
Zdjęcia: Witold Stok
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Małgorzata Braszka

Obsada:

Anna Cieślak jako Aniela
Małgorzata Żmuda-Trzebiatowska jako Klara
Maciej Stuhr jako Gustaw
Borys Szyc jako Albin
Robert Więckiewicz jako Radost
Edyta Olszówka jako Dobrójska
Wiktor Zborowski jako służący Gustawa

Dystrybutor: Kino Świat
Rok produkcji: 2010
Data premiery polskiej: 8 października 2010
Tytuł oryginalny: Śluby panieńskie
Produkcja: Polska
Gatunek: komedia romantyczna, kostiumowy

Akcja Ślubów panieńskich rozgrywa się w 1825 roku w niewielkim dworku na południu Polski. Majętny Radost zamierza wyswatać swojego bratanka Gustawa z piękną Anielą - córką mieszkającej po sąsiedzku Dobrójskiej. Strony szybko uzgadniają małżeński kontrakt. Problem w tym, że Gucio spędza noce w karczmie „Pod Złotą Papugą”, uwodzi kobiety, pije, tańczy i ani myśli się żenić. Również Aniela, będąca pod wpływem swej kuzynki Klary, daleka jest od myśli o zaślubinach.

Klara to zagorzała przeciwniczka mężczyzn, która nieustannie kpi z zakochanego w niej natrętnego romantyka Albina. Zorientowawszy się, że ich również rodzina pragnie widzieć na ślubnym kobiercu, przekonuje Anielę do złożenia ślubów panieńskich. Dwie śliczne dziewczyny przy blasku świecy składają przysięgę: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną, nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”.

Śluby dziewcząt nie zostają jednak utrzymane w tajemnicy. Na wieść o nich Gustaw postanawia udowodnić, że żadna dziewczyna mu się nie oprze. Wymyśla sprytną intrygę, która ma doprowadzić do tego, że Aniela wyzna mu miłość, zaś Klara doceni uczucie Albina...


Śluby panieńskie - galeria plakatów


Śluby panieńskie - galeria zdjęćblog comments powered by Disqus