Szybki cash


plakat filmu Szybki cash
Reżyseria: Daniel Espinosa
Scenariusz: Maria Karlsson
na podstawie powieści "Szybki cash" Jensa Lapidusa
Muzyka: Jon Ekstrand
Zdjęcia: Aril Wretblad
Montaż: Theis Schmidt
Dźwięk: Jon Ekstrand

Obsada:

Joel Kinnaman jako Johan "JW" Westlund
Matias Varela jako Jorge
Dragomir Mrsic jako Mrado
Lisa Henni jako Sophie
Mahmut Suvakci jako Abdulkarim
Dejan Cukic jako Radovan
Christian Hillborg jako Carl
Fares Fares jako Mahmoud
Annika Ryberg Whittembury jako Paola
Lea Stojanov jako Lovisa

Dystrybutor: Vivarto
Rok produkcji: 2010
Data premiery polskiej: 5 października 2012
Tytuł oryginalny: Snabba Cash
Czas trwania filmu: 124 min.
Produkcja: Szwecja
Gatunek: dramat, thriller

Johan jest obiecującym studentem ekonomii, który imprezuje ze swoimi bogatymi kumplami z uczelni. Pozuje na syna dyplomaty, ale w rzeczywistości zarabia na chleb jeżdżąc taksówką. Zazdrości kolegom, których bez trudu stać na wszystko. W dodatku zakochuje się w dziewczynie z wyższych sfer. Aby mieć więcej pieniędzy na wystawne życie, wplątuje się w ciemne interesy.

Mrado ściąga haracze dla serbskiej mafii, a teraz ma zabić kogoś na jej zlecenie. Próbuje też pogodzić swoją „pracę” z opieką nad ośmioletnią córką, której matka wylądowała na odwyku.

Jorge właśnie uciekł z więzienia. Chce zgarnąć duży szmal, a potem czmychnąć z kraju. Ma plan. Ale po piętach depczą mu nie tylko stróże prawa, lecz także Serbowie, którym podpadł.

Wszyscy trzej marzą o dużej forsie, a złośliwy los w końcu krzyżuje ich drogi. Szybki cash okazuje się jednak nie tak łatwy do zdobycia i ma wysoką cenę…

Film Daniéla Espinosy to nie tylko zaskakujący, obfitujący w niespodzianki rasowy thriller, ale też ciekawy obraz szwedzkiego społeczeństwa, opowieść o nie zawsze czystych fortunach bogaczy i chciwości, która cechuje zarówno bandytów, jak i elity.

Ekranizacja bestsellerowej powieści Jensa Lapidusa „Snabba Cash” odniosła w Szwecji olbrzymi sukces kasowy w 2010 roku i na kilka tygodni zdominowała szwedzki box office, spychając z pierwszej pozycji „Avatara”. Od 17 sierpnia 2012 roku w szwedzkich kinach grana jest druga część filmu.


Szybki cash - galeria plakatów


Szybki cash - galeria zdjęćblog comments powered by Disqus