Ktoś obok Ciebie


Reżyseria: Edgar Hagen
Scenariusz: Edgar Hagen


Rok produkcji: 2007
Tytuł oryginalny: Someone Beside You
Zagraniczna strona filmu: http://www.someonebesideyou.com/
Czas trwania filmu: 90 min.
Produkcja: Szwajcaria
Gatunek: dokumentalny

Reżyser Edgar Hagen rozpoczyna swój dokument od intrygującego pytania: "Co jeśli prawdziwym problemem chorych na schizofrenię jest kłopot z powrotem stamtąd?" Czy można potraktować schizofrenię, powszechnie uznawaną za nieuleczalną, jak pobyt gdzie indziej, z którego jest jednak droga powrotu?

Film Hagena swoją konstrukcją przypomina kino drogi. Bohaterowie filmu: przede wszystkim byli pacjenci szpitali psychiatrycznych oraz cierpiący na schizofrenię chorzy wędrują po Europie i Ameryce. W trakcie kilku podróży poznajemy lepiej naturę ich choroby oraz traumatyczne wspomnienia. Najważniejszy i najbardziej widoczny jest jednak odcinek, który już pokonali, w drodze do psychicznej stabilności. Dla wielu z nich wielkim przełomem było odkrycie terapii amerykańskiego terapeuty Edwarda M. Podvola. Podvol, przez wiele lat wzięty psychoterapeuta, skierował się w stronę buddyzmu. Dzięki temu przewietrzył dotychczasowe podejście do chorych psychicznie, tym samym uchylając drzwi alternatywnemu leczeniu.

Film nie przesądza o skuteczności formuły zaproponowanej przez Edwarda M. Podvola. Pokazuje jednak, że tezy Podvola stały się źródłem nadziei i inspiracją do działania dla wielu cierpiących pacjentów. Dla nich największym odkryciem stało się to, że ktoś ze świata "nauki" po prostu wierzył we wszystko, czego doświadczają. Podvol, rejestrowany w ostatnich miesiącach życia, opowiada o procesie duchowym i drodze, jaką przeszedł, aby dostrzec i zrozumieć pułapki tkwiące we współczesnej psychiatrii i psychoterapii. Nieśpiesznie opowiadany, zarazem niezwykle emocjonujący film Hagena zmusza do ponownego zdefiniowania wielu pojęć, w tym zwyczajowo przyjętej definicji normalności.blog comments powered by Disqus