Aquarion


plakat filmu Aquarion
Reżyseria: Shôji Kawamori


Rok produkcji: od 2005 roku
Tytuł oryginalny: Sôsei no Aquarion
Zagraniczna strona filmu: http://www.aquarion.info
Produkcja: Japonia
Gatunek: anime
Ilość odcinków: 26
Czas: 25 min.

Jedenaście lat temu naszą planetę zaatakowały Anioły Ciemności - tajemnicze istoty zstępujące z nieba i pochłaniające ludzi, by żywić się ich energią. Jedyną linią obrony przed bezwzględnym wrogiem są Wybrańcy Mocy, grupa młodych, wyjątkowych ludzi, dysponujących nadzwyczajnymi zdolnościami. Tylko oni są w stanie stawić czoła najeźdźcom, zasiadając za sterami potężnego Aquariona, humanoidalnego robota, pozostawionego przez legendarnych mieszkańców Atlantydy.

Lecz Anioły Ciemności nie pojawiły się na naszej planecie po raz pierwszy. Znana jest bowiem pewna legenda sprzed 12 tysięcy lat. Wtedy to pojawił się pewien mistyczny bohater, strącony z niebios Anioł Ciemności, który stanął po stronie ludzi i zwrócił się przeciw swojej własnej rasie. Ten nagły zwrot wydarzeń okazał się przynieść ludzkości ocalenie. Jednak, jak się okazało, nie na zawsze...

WIELKIE ROBOTY

Wielkie roboty - to jeden z najbardziej znanych i lubianych gatunków mangi i anime. Nic zresztą dziwnego, wszak to właśnie tutaj przewinęły się takie kultowe tytuły, jak: "Macross", "Gundam", "Neon Genesis Evangelion", "Gunbuster", "Patlabor" i wiele innych - kamienie milowe w historii japońskiej animacji. Wielkie roboty to jedna z japońskich miłości i już niemalże - tradycji. Nie można interesować się japońskim filmem animowanym i pominąć wielkie roboty - bez nich obraz zjawiska jakim jest manga i anime, byłby - delikatnie mówiąc - niepełny. W przypadku "Aquariona" uwagę przyciąga jeszcze jedna rzecz - twórcy; Shoji Kawamori i Yoko Kanno, to nazwiska, które stawiają na baczność każdego doświadczonego fana japońskiej animacji.

SHOJI KAWAMORI...

Ciekawostką dla wszystkich fanów wielkich robotów jest fakt, iż Shoji Kawamori - który głównie dał się poznać jako twórca anime z wielkimi robotami w rolach głównych - zaczynał swoją karierę jako designer zabawek. Wiedzę tę wykorzystywał potem wielokrotnie, tworząc projekty mechaniczne do wielu znanych anime ("Ghost in the Shell", "Blue Submarine No.6", "Macross 7", "Patlabor" i wielu innych). Jednak największą sławę zdobył jako twórca (reżyseria, scenariusz) kilku głośnych tytułów anime, które podbiły serca rzeszy fanów na całym świecie. Każdy bowiem, kto choć trochę zainteresował się japońską animacją, nie mógł choćby nie usłyszeć takich tytułów jak: "Vision of Escaflowne", "Macross: Do You Remember Love?", czy "Macross Plus", są to tytuły, które zdążyły już przejść do historii anime. A on - wraz z nimi.

...I AQUARION

Przyglądając się dotychczasowej twórczości Shoji`ego Kawamori, trudno jednoznacznie ocenić serię "Aquarion", gdyż w bardzo specyficzny sposób odbiega ona od dotychczasowego "klimatu twórczości" tego twórcy. Na pierwszy rzut oka niby wszystko jest na miejscu - wielkie roboty, wartka akcja, wątek romantyczny i tajemnica. Jednak nie można oprzeć się wrażeniu, iż tym razem twórca bawi się konwencją i nie do końca poważnie traktuje opowiadaną historię i jej bohaterów. Wrażenie to towarzyszy nam wielokrotnie, zarówno podczas licznie pojawiających się motywów humorystycznych (a za taki trzeba chyba uznać bez przerwy powtarzane szczytowanie pilotów Aquariona, podczas zespolenia pilotowanych osobno podzespołów wielkiego robota), jak i w pewnym stopniu kalkę fabuły ze znanych wcześniej tego typu serii, ze szczególnym wskazaniem na kultową serię z wytwórni Gainax "Neon Genesis Evangelion". Dla doświadczonych fanów anime, seria ta zatem może się wydać odrobinę za mało odkrywcza, jednak wszyscy ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zasmakować w anime akcji z wielkimi robotami w roli głównej, otrzymają dawkę naprawdę silnych emocji.

YOKO KANNO

O twórczości Yoko Kanno możnaby pisać bardzo długo. Jest to najbardziej znane nazwisko w całym przemyśle muzycznym świata anime. I nic dziwnego - każdy, kto zetknął się z muzyką Yoko Kanno, nie jest w stanie przejść obok niej obojętnie. Magia muzyki stworzona przez tę - bez dwóch zdań - genialną kompozytorkę, wydaje się mieć szczególnie silny wpływ w połączeniu z obrazami stworzonymi przez Shoji`ego Kawamori. Ten duet wielokrotnie stworzył coś, co udało się niewielu twórcom - idealnie pasujące do siebie warstwy wizualne i dźwiękowe, które po połączeniu tworzą genialną, niepowtarzalną całość, zapadającą na zawsze w pamięci każdego widza. Wartym odnotowania jest tu również fakt, iż przy tworzeniu tejże ścieżki dźwiękowej, Yoko Kanno towarzyszyła inna ceniona twórczyni - Hisaaki Hogari. To między innymi ona odpowiedzialna jest za ostateczny kształt porywającego utworu tytułowego z serii "Noir". Jak więc widać, mamy tu do czynienia z doborowym zespołem. A jaki jest tego efekt końcowy? Warto to sprawdzić.


Aquarion - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus