Kosmiczni kowboje


plakat filmu Kosmiczni kowboje
Reżyseria: Clint Eastwood
Scenariusz: Ken Kaufman, Howard Klausner
Muzyka: Clint Eastwood, Lennie Niehaus
Zdjęcia: Jack N. Green
Montaż: Joel Cox
Scenografia: Henry Bumstead
Producent: Clint Eastwood

Obsada:

Clint Eastwood jako Frank Corvin
Tommy Lee Jones jako Hawk Hawkins
Donald Sutherland jako Jerry O'Neill
James Garner jako Tank Sullivan
James Cromwell jako Bob Gerson
Marcia Gay Harden jako Sara Holland
William Devane jako Eugene Davis
Loren Dean jako Ethan Glance

Dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o.o.
Rok produkcji: 2000
Data premiery polskiej: 17 listopada 2000
Tytuł oryginalny: Space Cowboys
Polska strona filmu: http://kosmiczni-kowboje.interia.pl/
Czas trwania filmu: 130 min.
Produkcja: USA
Gatunek: komedia, obyczajowy, science-fiction

Piloci zespołu Dedalus należeli do najlepszych, najbardziej utalentowanych pilotów NASA. Byli odważni i szybcy. Byli przyszłością. Powszechnie sądzono, że to właśnie oni utorują ludzkości drogę w przestrzeń kosmiczną. Perspektywa lotu w kosmos była realna i bliska... lecz rząd miał inne plany. Zespół Dedalus zawieszono. Do czasu.

W 1958 roku, członkowie Zespołu Dedalus, elitarnej grupy oblatywaczy z Sił Powietrznych, gotowi byli wypełnić obowiązek wobec kraju i jako pierwsi Amerykanie polecieć z misją w kosmos. Kiedy jednak NASA zajęła miejsce Sił Powietrznych, zespół Dedalus zepchnięto na drugi plan, a honory pierwszej istoty na orbicie pozaziemskiej miał pełnić szympans. Zespół przeszedł na emeryturę, marzenia jednak pozostały.

Ponad czterdzieści lat później, system rosyjskiego satelity Ikon uległ poważnej awarii. Rosyjskie władze obawiając się, że w konsekwencji Rosja może zostać pozbawiona możliwości komunikacji, zwróciły się o pomoc do NASA. Jeden z jej pracowników, Bob Gerson (James Cromwell) znalazł odpowiednie i nieoczekiwane rozwiązanie: zakładając, że Ikon jest wyposażony w taki sam system zabezpieczeń, jak jeden z pierwszych satelitów amerykańskich Skylab, projektanci Skylaba powinni doskonale wiedzieć jak naprawić Ikona.

Emerytowany Frank Corvin (Clint Eastwood), niegdyś pilot zespołu Dedalusa, jest jedynym żyjącym członkiem ekipy inżynierów Skylaba, zdolnym rozwiązać ten problem. Nadarza się okazja spełnienia życiowego marzenia, której Frank nie zdecyduje się wykorzystać, jeżeli nie będzie mógł współpracować z tymi, którym ufa najbardziej.

Zespół Dedalus powraca do akcji. Frank, Hawk Hawkins (Tommy Lee Jones), Jerry O'Neil (Donald Sutherland) i Tank Sullivan (James Garner) rozkoszują się myślą o możliwości podróży w kosmos. Jednak zanim wyruszą, muszą przejść skrócony plan treningowy, co w ich wieku nie jest już takie łatwe. Przed nimi prawdziwie bohaterskie wyzwanie. Czas rozpocząć odliczanie.blog comments powered by Disqus