Słodkie słodkie czary


plakat filmu Słodkie słodkie czary
Reżyseria: Yukihiro Matsushita
Scenariusz: Genki Yoshimura
na podstawie mangi Moyoco Anno
Animacja: Noriko Otake, Sayuri Sugitō


Rok produkcji: od 2005 roku
Tytuł oryginalny: Sugar Sugar Rune
Polska strona filmu: http://www.slodkieczary.pl
Produkcja: Japonia
Gatunek: anime, fantasy, komedia
Ilość odcinków: 51
Czas: 25 min.

Vanilla i Chocola to urocze, dziesięcioletnie czarownice. Wychowały się w Świecie Magii - niezwykłej krainie, gdzie miotły służą do latania, przedmioty same odkładają się na miejsce, a cukierki mają niezwykłe właściwości. W chwili, gdy spotykamy je po raz pierwszy, obie małe bohaterki stają właśnie do walki o tron. Jako kandydatki do roli przyszłej królowej Świata Magii, dziewczęta zostają wysłane do Świata Ludzi, gdzie rozstrzygnie się, która z nich godna jest królewskiego tronu.

Zdawać by się mogło, iż w takiej sytuacji ich gorąca przyjaźń, jaką się darzą od lat, nie będzie miała najmniejszych szans w obliczu walki o tak wielką stawkę. W końcu chodzi tu o nie byleco, a o sam tron całej magicznej krainy. Jednak Chocola i Vanilla szybko udowadniają, iż w ich przypadku wcale tak być nie musi, a zamiast zawistnej konkurencji o wiele lepiej sprawdza się przyjacielska współpraca. Obie przyjaciółki nie zdają sobie jednak sprawy, iż w Świecie Ludzi czeka na nie wiele nowych wyzwań, o których nie mają nawet pojęcia.

Magiczne serca

A w jaki właściwie sposób obie przyjaciółki mają udowodnić, że nadają się na koronowane głowy magicznej krainy? Ależ to bardzo proste. Używając swoich magicznych umiejętności w Świecie Ludzi, mają zbierać ludzkie emocje, takie jak: zauroczenie, fascynację, miłość, przyjaźń i wiele innych. Każda z emocji ma inną siłę i tym samym, każda z nich inaczej jest punktowana. Mieszkańcy Świata Magii posiadają umiejętność widzenia tych emocji w postaci różnokolorowych, kryształowych serc. I to właśnie te "serca" będą musiały zbierać nasze bohaterki. A oto, jak przedstawiają się w ogólnym zarysie wspomniane magiczne serca:

żółte serce - zaskoczenie - 5 punktów
pomarańczowe serce - zauroczenie - 300 punktów
tęczowe serce - rozbawienie, zainteresowanie - 500 punktów
różowe serce - fascynacja - 1000 punktów
fioletowe serce - zakazana miłość - 2500 punktów
czerwone serce - namiętna miłość - 5000 punktów
zielone serce - przyjaźń
czarne serce - ???

Przedstawiciele obu światów, choć z pozoru wyglądają tak samo, różnią się jednak znacząco. Ludzie, powodowani silnymi emocjami, mogą tworzyć nieskończenie wiele magicznych kryształów. Natomiast mieszkańcy Świata Magii mają tylko jeden kryształ serca i nie są zdolni do stworzenia więcej niż tego jednego. Wiąże się z tym pewne niebezpieczeństwo, bowiem każdy mieszkaniec Świata Magii, który pozwoli, aby odebrano mu jego kryształ, będzie miał bardzo duże kłopoty. Utrata kryształu jest równoznaczna z utratą duszy i wypędzeniem ze Świata Magii.

Chocola i Vanilla - dwie przeciwności

Vanilla i Chocola są najlepszymi przyjaciółkami, choć różnią się od siebie niczym dzień od nocy. Chocola to wybuchowa istotka o ognistym temperamencie i silnej osobowości. Vanilla jest przesadnie nieśmiała, słodka, miła, spokojna i cicha. Ale to właśnie ona podbija serca swoich kolegów, a nie przebojowa i głośna Chocola. Dlaczego tak się dzieje? Przecież z naszego doświadczenia wiemy, że to właśnie nasi przebojowi koledzy i koleżanki ze szkoły cieszą się zazwyczaj największym powodzeniem. Dlaczego więc to cicha Vanilla, a nie charakterna Chocola, bije rekordy popularności? Powód tego jest bardzo prosty. Obie dziewczęta trafiają do japońskiej szkoły. A co to ma z tym wszystkim wspólnego, zapytacie? Okazuje się, że bardzo wiele, bowiem w Japonii dziewczęta zachowują się zupełnie inaczej niż np. w Polsce. Najpopularniejszym wzorem do naśladowania jest postawa typu "kawaii", czyli "bądź słodka i milusia" - Japończycy za tym przepadają! Słowo "kawaii" robi tam zawrotną karierę na każdym kroku - dziewczyny są kawaii, śliczne ciuchy są kawaii, miły przystojny chłopiec jest kawaii, mały szczeniaczek jest kawaii, kotek jest kawaii, ładna pluszowa zabawka jest kawaii - wszystko może być kawaii, a czym bardziej jest kawaii, tym lepiej. Dlatego to właśnie cicha, miła, sympatyczna i słodka Vanilla uważana jest w szkole za gwiazdę, a nieokrzesana i przebojowa Chocola prawie wcale nie wzbudza zainteresowania swoich kolegów - mimo, że w magicznym świecie było dokładnie odwrotnie.

Mnóstwo słodkości

Uroczy świat "Słodkich słodkich czarów", pełen "słodkich" nazw, szybko zadomowił się w sercach fanów. W "Słodkich czarach" magia odwołuje się do wszelkich słodkości. Zaklęcia są "czekoladowe" i "waniliowe", a postacie naszą "smaczne imiona". Swoistej urokliwości dodają też serii magiczne zwierzaczki głównych bohaterek - złośliwa mysz Blanca i zabawny żabol Duke. Każde z nich ma swoje ukochane słówko, które dodaje w ogromnych ilościach do każdej wypowiedzi (Blanka: ciu, Duke: kero). Wszystko to doskonale wpisuje się w słodki, japoński styl "kawaii".

Moda w serialu

Japonia to istny raj dla każdej dziewczyny, chcącej się stroić w najróżniejsze i najbardziej wymyślne ciuchy. Bohaterki (i bohaterowie) "Słodkich słodkich czarów", jako że mieszkają w Japonii, również są często wymyślnie i elegancko ubrani. Jedni noszą stylowe garnitury (Pierre), inni nieco szalone i ekstrawaganckie szaty (Rockelas Robin), a nasze dwie główne bohaterki można zobaczyć zarówno w codziennych, kolorowych ciuszkach, słodkich piżamkach, a nawet w mrocznych strojach typu "gothic lolita" (Chocola). Mówiąc w skrócie - jest na co popatrzeć. Ciekawostką jest natomiast to, iż młodzi ludzie w Japonii naprawdę tak się przebierają i wychodzą tak na ulicę. Dzięki temu ulice Japonii są niezapomnianym przeżyciem dla każdego obcokrajowca.

Zwykłe dziewczyny - codzienne problemy

Warto tu jeszcze dodać, iż na co dzień, bohaterki "Słodkich czarów" chodzą do zwykłej (zwykłej japońskiej) szkoły, gdzie natykają się na codzienne problemy. Każda fanka tej serii bez większej trudności odnajdzie tu cząstkę siebie i poczuje więź z którąś z bohaterek. Czy to z nieśmiałą Vanillą, czy przebojową i pełną życia Chocolą. Akcja serialu rozgrywa się niejako na trzech płaszczyznach: po pierwsze - pokazuje w sposób prosty, a jednocześnie sugestywny, problemy, z jakimi boryka się dorastająca dziewczyna (pierwsze miłości, problemy z kolegami w szkole, itp.); po drugie - dla rozładowania napięcia, wprowadza dużo przesympatycznego humoru (towarzyszące naszym bohaterkom magiczne zwierzątka, itp.); i po trzecie - ubiera wszystko w arcyciekawą i wciągającą młodego widza tematykę czarów i tajemnic, którym nie oprze się żadna 10-13-latka. Mówiąc w skrócie - "Słodkie słodkie czary", to seria skazana na sukces. Tak wybuchową mieszankę potrafią przygotować wyłącznie japońscy twórcy.


Słodkie słodkie czary - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus