Swenkowie


plakat filmu Swenkowie
Reżyseria: Jeppe Rønde
Scenariusz: Jeppe Rønde


Rok produkcji: 2004
Tytuł oryginalny: Swenkas, The
Zagraniczna strona filmu: http://www.filmporten.dk/doc/film/swenkas
Czas trwania filmu: 72 min.
Produkcja: Dania, RPA
Gatunek: dokumentalny

Grupa kilkunastu, może dwudziestu kilku mężczyzn majestatycznie kroczy w stronę kamery. Eleganckie garnitury, starannie dobrane koszule i dodatki, chusteczki w butonierkach, kapelusze. Poprawiają rozwiewane przez wiatr poły marynarek. To Swenkowie, niewielka grupa Zulusów z Johanesburga, którzy stworzyli własną subkulturę.

W każdy weekend zamieniają robocze kombinezony na garnitury od najlepszych krawców i stają do rywalizacji o tytuł najelegantszego, najmodniejszego Swenki.

Reżyser wprowadza fikcyjnego narratora, starego wagabundę, który wprost do kamery snuje opowieść o losach Sabelo, młodego Swenki, któremu tydzień przed świętami Bożego Narodzenia (i tydzień przed weselem) umiera ojciec. Pogrążony w rozpaczy Sabelo zastanawia się, czy nie porzucić swenków. Grupa również poniosła stratę - zmarły był ich przywódcą.

Sposób, w jaki mężczyźni wyjdą z kryzysu, ujawnia istotę ich sposobu życia. Bycie swenką to pielęgnowanie poczucia własnej wartości, szacunku do samego siebie i innych, to nie tylko dbałość o elegancję, ale też o odpowiednie zachowanie, o przestrzeganie zasad.

Nie ma w filmie pobieżnej, szukającej egzotyki obserwacji, choć garnitury od Pierre'a Cardin w szafie wiejskiej chaty robią wrażenie, a konkursy swenków budzą zachwyt pełen niedowierzania. Jest podziw - widoczny również w sposobie filmowania - wobec kultury zbudowanej na szacunku i miłości.blog comments powered by Disqus