Pan Zemsta

patronat gildii
okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 19 lipca 2007
W sprzedaży od: 10 sierpnia 2007

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:koreański (Dolby Digital 2.0), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Gutek Film
Reżyseria: Chan-wook Park
Scenariusz: Chan-wook Park
Montaż: Kim Sang-Beom

Obsada:

Song Kang-ho jako Park Dong-jin
Ha-kyun Shin jako Ryu
Du-na Bae jako Cha Yeong-mi
Ji-Eun Lim jako Siostra Ryu
Bo-bae Han jako Yu-sun

Ryu (Shin Ha-kyun), głuchoniemy od urodzenia mężczyzna pracuje w zakładach metalurgicznych. Z trudem zbiera pieniądze na transplantację nerki dla swojej chorej siostry. Jej życie gotów jest ratować za wszelką cenę. Sam nie może być dawcą mając inną grupę krwi. Zdesperowany znajduje pewnego dnia w toalecie ogłoszenie handlarzy ludzkimi organami. Gotowy na wszystko decyduje się na operację wycięcia własnej nerki, którą chce sprzedać, aby w ten sposób uzyskać pieniądze. Niestety, po fakcie budzi się nago na pustym parkingu, bez nerki i bez pieniędzy. Jego dziewczyna Young-mi (Bae Doo-na) podsuwa mu pomysł, jak zdobyć pieniądze na operację siostry...

Dong-jin (Song Kang-ho), bogaty właściciel fabryki, w której pracuje Ryu, dowiaduje się, że jego córeczka została uprowadzona. Kiedy porywacze domagają się okupu, Dong-jin bez chwili wahania spełnia ich żądanie. Wkrótce dowiaduje się, że mimo to jego dziecko zostało zabite. Wtedy planuje krwawą zemstę...

*  *  *

Apoteoza zbrodni - recenzja filmu Pan zemsta reż. Park Chan-wook

Pan zemsta jest pierwszą częścią brawurowej "trylogii zemsty" koreańskiego specjalisty od dramatów Park Chan-wooka. To opowieść o spirali morderstw dokonywanych przez z pozoru normalnych ludzi. W świecie wykreowanym przez azjatyckiego reżysera, potencjalnie każdy człowiek może (przez ciąg przypadkowych sytuacji) stać się pełnokrwistym zabójcą. Zabieg ten czyni Old Boya, Panią... i Pana Zemstę dziełami niezwykle prawdziwymi, a przez to niebywale niepokojącymi i przerażającymi.

Pan zemsta to doskonały przykład panoptikum czystej, wynikającej z niefortunnej serii przypadków, grozy. Mamy tutaj wyśmienitą formę transcendentalnej podróży w głąb umysłu cierpiącego, pogrążonego w morderczym szale, człowieka. Zabójstwa sprowadzone są tutaj do turpistycznej sztuki. Są zaprezentowane niczym teatralne monodramy udręczonego człowieka, odgrywane z pełną pasją i zaangażowaniem przez profesjonalnych aktorów. Przypominają one te z wyśmienitego serialu Dexter, dokonywane z taką precyzją przez tytułowego bohatera-psychopatę.

Thrillery składające się na "trylogię zemsty" to dzieła ze wszech miar doskonałe. Misterny klimat, perfekcyjnie zrealizowana, wielowątkowa fabuła, a przede wszystkim ludzkie dramaty, czynią filmy Park Chan-wooka niepowtarzalnymi, iście artystycznymi majstersztykami.

Artyzm Pana zemsty przejawia się w poszczególnych brutalnych scenach mordów i przypadkowej, stanowiących oś wstrząsającej opowieści, śmierci dziecka i samobójstwie jednej z bohaterek. Może nie są one tak plastyczne, jak choćby doskonała fantasmagoryczno-surrealistyczna scena z Pani Zemsty, ale są godne tego mistrzostwa napięcia.

Pan zemsta to ilustracja mrocznej, nie tylko koreańskiej rzeczywistości, w której kwitnie nielegalny handel ludzkimi organami (w tym przypadku nerkami), a szefowie koncernów bez wahania zwalniają swych pracowników, nie zastanawiając się nad losem ich rodzin.

Na szczególne wyróżnienie zasługują dwie główne postacie tegoż, trzymającego w napięciu do finałowej sceny (oczywiście najbardziej nasyconej brutalnością), dramatu. Są nimi Ryu, głuchy chłopak, który pragnie oddać nerkę, by ratować swą siostrę oraz Park Dong-jin (w tej roli brawurowy, znany chociażby z wyśmienitego Hosta Kang-ho Song), właściciel fabryki, którego córkę porywa właśnie Ryu. Ich krwawy pojedynek oscyluje na granicy dobrego smaku i szaleństwa. Jest wytartym z moralności i prawości, okrucieństwem. Kwintesencją pierwotnego zła, wyzwolonego w tych osobach przez niefortunny los.


DVD jest dostępne również w pakiecie


Autor recenzji dvd: Mirosław Skrzydło

Dodatki

Jeżeli chodzi o dodatki, to nie uświadczymy tutaj żadnych rarytasów. Gutek Film ofiaruje nam wyłącznie "goły" film plus zapowiedzi kilku azjatyckich produkcji (m.in. "Old Boya" i "Hosta"), a do tego dźwięk jest tylko formatu 2.0. Szkoda, że tak doskonałe dzieło nie zostało dopieszczone wartościowymi dodatkami. Mielibyśmy wtedy do czynienia z prawdziwym hitem z gatunku thriller azjatycki.
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Tak otrzymujemy świetny film w zwykłej oprawie. Bezceremonialnie polecam!
Ocena: 4.5/5
blog comments powered by Disqus