Sztuka spadania

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 1 stycznia 2005
W sprzedaży od: 20 czerwca 2005

Format obrazu: 1.85:1, anamorficzny
Dźwięk:polski (DTS), polski (Dolby Digital 5.1), polski (5.1 Circle Surround)
Języki napisów: angielski, francuski
Języki menu: angielski, polski
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 0
Dystrybutor: Vision

Dodatki

 • 30 minutowy materiał dokumentalny odsłaniający kulisy powstania filmu
 • dodatkowe materiały prezentujące użyte techniki wraz z komentarzami twórców
 • trzy krótkie filmy animowane:
 • Mantis (5 min, reż. Grzegorz Jonkajtys),
 • Undo (3 min, reż. Marcin Waśko),
 • REF (3 min, reż. Łukasz Pazera)
 • film Za kulisami studia Platige Image
 • dokument porównujący animatik i finalny film
 • Dodatki specjalne DVD-ROM:
 • Specjalna wersja filmu Sztuka spadania w wersji High Definition w formacie QuickTime 7. Film dostępny jest w obu standardach HD, pierwszy (720p) to film w rozdzielczości 1280x720 pikseli, drugi z formatów (1080p) to rozmiar 1920x1080 pikseli. Film można oglądać korzystając z darmowego odtwarzacza QuickTime Player 7, na komputerach wyposażonych w system Windows lub Mac OS X.
 • W pudełku DVD znajdzie się także specjalne wydanie kultowego komiksu Bartosza i Tomasza Minkiewicza - WILQ Superbohater pt. Sztuka wypatrywania robotów, czyli o tym, jak film animowany może wpłynąć na bezpieczeństwo średniej wielkości miasta wojewódzkiego.

Reżyseria: Tomasz Bagiński
Scenariusz: Tomasz Bagiński
Muzyka: Adrian Sical
Animacja: Tomasz Bagiński


Atol. Zapomniana baza wojskowa gdzieś na Pacyfiku. Wysyłani są tam zasłużeni oficerowie, których wojsko nie może się jeszcze pozbyć, a którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Tam w oddaleniu od cywilizacji, praw i kodeksów pielęgnują swoje dziwactwa. Sierżant Al pielęgnuje miłość do młodych i dzielnych żołnierzy. Doktor Friedrich pielęgnuje swój talent fotograficzny. A stary, psychicznie zagubiony Generał tworzy sztukę.

Nie na papierze i nie na płótnie...

Inaczej.


Autor recenzji dvd: Arisara

Obraz

To zupełnie nowa jakość jeśli chodzi o wydania DVD. Już obraz przygotowany do odbioru na stajconarnych odtwarzaczach DVD cieszy oko jakością kolorów i ostrością, lecz tak naprawdę smaczek tkwi w opcjach DVD-ROM. Tam znajdziemy bowiem ten sam film zapisany w wersji High Definition do oglądania w formacie QuickTime 7. I to w obu standardach HD, pierwszy (720p) to film w rozdzielczości 1280x720 pikseli, drugi z formatów (1080p) to rozmiar 1920x1080 pikseli. Rarytas, ze względu na ograniczoną objętość płyty niemożliwy niestety do osiągnięcia przy filmach pełnometrażowych. Przeszkodą dla miłośników perfekcji mogą być tu jedynie wymagania sprzętowe QuickTime 7 (Mac OS X: 1.8 GHz PowerMac G5 lub szybszy, 256 MB RAM, 64 MB karta graficzna; Windows: Dual 2.8 GHz Intel Xeon lub szybszy, 1 GB RAM, 64 MB karta graficzna). Tak zaawansowane technologicznie wydanie DVD z pewnością nie zestarzeje nam się przez ładnych parę lat.
Ocena: 5/5

Dźwięk

Tu również wydawca zaskakuje nas ilością opcji. Do wyboru dostajemy bowiem Dolby Digital, DTS oraz Circle Surround. Ten ostatni doskonale sprawdzi się w systemach dwukanałowych dając wrażenie głębi i przestrzeni. I, co istotne, zdaje się być znakomitą alternatywą dla systemu Dolby Pro Logic. Wybór między DD i DTS to dziś już powoli standard i dobrze, że odbiorca otrzymuje taką możliwość.
Ocena: 5/5

Dodatki

Podobnie jak przy pozostałych elementach płyty i tu również można narzekać co najwyżej na nadmiar. W sumie mamy ponad 70 minut dodatków filmowych, w tym obszerny, trzydziestominutowy "making of" pokazujący krok po kroku szczegóły powstawania Sztuki Spadania oraz trzy krótkie animacje innych twórców związanych z Platige Image. A na wnikliwych szperaczy czeka także ukryta czterominutowa niespodzianka. Gdy już znudzi się nam przeglądanie DVD wszerz i wzdłuż, pozostaje jeszcze specjalne wydanie komiksu Bartosza i Tomasza Minkiewicza - WILQ Superbohater pt. Sztuka wypatrywania robotów, czyli o tym, jak film animowany może wpłynąć na bezpieczeństwo średniej wielkości miasta wojewódzkiego - w zabawny sposób nawiązującego do fabuły filmu Bagińskiego.
Ocena: 5/5

Podsumowanie

Przy kreacji filmów animowanych pracuje się detalem i to on nadaje ostateczny kształt całości. Wydawca Sztuki Spadania doskonale zdaje sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, stąd też edycja DVD powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednego miłośnika kina domowego. Do pełni szczęścia brakuje tu tylko chyba kartonowego pudełka, lecz nawet to w pewnien sposób rekompensowane jest przez dwustronną okładkę, którą możemy przełożyć sobie, gdy opatrzy nam się twarz filmowego generała. Rezygnując z regionalizacji i dodając, także w w przypadku materiałów dodatkowych napisy angielskie i francuskie, sprawiono, iż Sztukę Spadania oglądać może dosłownie każdy i w każdym zakątku globu. Przysłowiową kropkę nad "i" stanowi rewelacyjna cena 19,99 pln.
Ocena: 5/5blog comments powered by Disqus