10


plakat filmu 10
Reżyseria: Abbas Kiarostami
Scenariusz: Abbas Kiarostami
Zdjęcia: Abbas Kiarostami
Montaż: Abbas Kiarostami
Producent: Abbas Kiarostami

Obsada:

Mania Akbari jako kierowca
Amin Maher jako Amin

Rok produkcji: 2002
Tytuł oryginalny: Ten
Czas trwania filmu: 90 min.
Produkcja: Iran
Gatunek: dokumentalny, obyczajowy

Tytułowe "10" to dziesięć rozmów, które pewna rozwódka przeprowadza z pasażerami zza kierownicy swego samochodu. Rozmowy zarejestrowały dwie proste kamery wideo, ustawione tak, by ukazywać wyłącznie twarz pasażera lub kobiety-kierowcy. Zaskakuje jednak nie tyle oszczędność środków wyrazu, co fakt, że film o pięknej rozwódce za kierownicą stworzył wybitny reżyser i scenarzysta irański ? Abbas Kiarostami ? i że jest obraz przemian we współczesnej obyczajowości irańskiej. Rozwód z woli kobiety, samodzielne prowadzenie samochodu, świadomy wybór partnera ? to zjawiska nowe, ale już możliwe w życiu irańskiej kobiety z klasy średniej. Jednak "pyskaty" syn nastolatek ma wiele krytycznych słów do powiedzenia na temat życiowych decyzji matki, która podwozi go na pływalnię jak typowa kobieta ze świata zachodniego, ale z cierpliwością godną starej tradycji orientalnej wysłuchuje "kazania" młokosa na temat tego, jak powinna się prowadzić.

Wśród pozostałych pasażerów znajdzie się także jak religijna stara kobieta odwożona do domu modlitwy i zachęcająca bohaterkę do dzielenia jej pobożności, siostra zawożona na zakupy, prostytutka filozofująca o tym, że prostytucja jest dla kobiety sprzedawaniem się w cenie detalicznej, a małżeństwo ? hurtowej, a także odrzucona narzeczona, która odsłania nagle czarczaf, aby ukazać... głowę ogoloną z żalu.

Iran z filmu Kiarostamiego jest jak ten współczesny samochód - z bagażem przeszłości i w drodze do przyszłości. Reżyser powoli, konsekwentnie buduje portret - nie tylko portret kobiety i jej problemów rodzinnych, lecz całego społeczeństwa, w którym kobiety usiłują odnaleźć swój głos.


10 - galeria plakatówblog comments powered by Disqus