10 minut później: trąbka


plakat filmu 10 minut później: trąbka
Reżyseria: Chen Kaige, Victor Erice, Werner Herzog, Jim Jarmusch, Aki Kaurismäki, Spike Lee, Wim Wenders
Scenariusz: Victor Erice, Werner Herzog, Jim Jarmusch, Aki Kaurismäki, Spike Lee, Wim Wenders, Zhang Tan


Dystrybutor: Gutek Film
Rok produkcji: 2002
Data premiery polskiej: 19 września 2003
Tytuł oryginalny: Ten Minutes Older: The Trumpet
Polska strona filmu: http://www.gutekfilm.pl/10minut-pozniej-trabka/
Czas trwania filmu: 92 min.
Produkcja: Chiny, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania
Gatunek: obyczajowy
Seria: 10 minut później

10 minut później: trąbka jest jednym z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć filmowych ostatnich lat. To film nowelowy, do którego realizacji zaproszono najwybitniejszych współczesnych reżyserów: Wima Wendersa, Spike'a Lee, Chena Kaige'a, Jima Jarmuscha, Victora Erice, Wernera Herzoga oraz Akiego Kaurismakiego. Każdemu ze znakomitych twórców dano dokładnie dziesięć minut i całkowitą wolność artystyczną na skonstruowanie i przeniesienie na ekran swoich osobistych interpretacji CZASU.

Reżyserzy zaproszeni do udziału w projekcie wykorzystują filmowe medium w sposób innowacyjny i prowokacyjny, zajmując się wszystkimi ludzkimi doświadczeniami: narodzinami, śmiercią, miłością, seksem, dramatem chwili, historią i starożytnym mitem. Akcja nowel toczy się w przeróżnych miejscach, od pustyni Indii, przez tropikalne dżungle, po ulice Nowego Jorku. Indywidualne, niepowtarzalne dzieła tych reżyserów połączone w jeden film zyskują nowe znaczenie i stają się dla kinomanów intrygującym, ekscytującym przeżyciem.

W 12 mil do Trony Wenders zajmuje się drogą, rock'n'rollem i narkotykami

Ograbiono nas Spike'a Lee pokazuje, że elekcja Bush/Gore została ustawiona przez - cytując reżysera - "paru gangsterów."

W 10 tysięcy lat starsi Herzog odwiedza brazylijskie plemię, które stało się częścią współczesnego świata w 1981r.

Wnętrze. Przyczepa. Noc. Jarmuscha to krótka przerwa aktorki na planie spędzana przyczepie

Bohater Psy nie mają piekła Kaurismakiego śni o pracowitej przyszłości na polach naftowych Syberii. Jest tchórzem, więc nie może odejść bez odrobiny swej ojczyzny - swej przyszłej żony.

W Linii życia Victora Erice ciszę pewnego upalnego, letniego wieczora przerywa płacz noworodka. Rzecz dzieje się 28 czerwca 1940 roku, w dniu, w którym Naziści przekroczyli granicę Hiszpanii.

Dom głęboko ukryty Chena Kaige to wzruszająca przypowieść o gwałtownie zmieniającym się obliczu dzisiejszego Pekinu.blog comments powered by Disqus