Terminator - Edycja specjalna

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 26 września 2001
W sprzedaży od: 26 września 2001

Seria: Terminator
Format obrazu: 1.85:1
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: angielski, angielski dla niedosłyszących, duński, fiński, grecki, hebrajski, holenderski, norweski, polski, portugalski, szwedzki, turecki, węgierski
Dostęp do: scen
Nośnik:dwie płyty DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Imperial Entertainment

Dodatki

 • Materiał dokumentalny: "Terminator - A Retrospective"
 • dokument o produkcji filmu "Other Voices"
 • sceny niewykorzystane
 • galeria szkiców Jamesa Camerona
 • galeria zdjęć
 • galeria Stana Winstona
 • galeria efektów specjalnych
 • zwiastuny
 • reklamówki telewizyjne
 • biografie aktorów
 • komentarz twórców i aktorów (Jamesa Camerona i Arnolda Szwarzeneggera)

Reżyseria: James Cameron
Scenariusz: James Cameron
Muzyka: Brad Fiedel
Zdjęcia: Adam Greenberg
Efekty specjalne: Stan Winston

Obsada:

Arnold Schwarzenegger jako Terminator
Linda Hamilton jako Sarah Connor
Michael Biehn jako Kyle Reese
Paul Winfield jako porucznik Ed Traxler
Lance Henriksen jako detektyw Hal Vukovich
Bill Paxton jako lider Punków

W roku 2029, Ziemię opanowują gigantyczne super-komputery, dążące do zagłady całego rodzaju ludzkiego. Wysyłają w przeszłość niezniszczalnego cyborga - Terminatora (Schwarzenegger), by zabił Sarę Connor (Linda Hamilton), kobietę, której nienarodzony jeszcze syn ma stać się jedyną nadzieją na przetrwanie ludzkości.


Autor recenzji dvd: Berdysz

Obraz

klatka z filmu Obraz jest w formacie 1.85:1 co jest istotne dla użytkowników telewizorów panoramicznych. Obraz w tym formacie wypełni cały ekran. Jakość obrazu jest zadowalająca, czasem widzimy nieco "kaszy". Niedociągnięcia są szczególnie widoczne gdy na pierwszym planie widoczny jest dym. Moim zdaniem jest to jednak do przebaczenia zważywszy że film ma 17 lat.
Ocena: 4/5

Dźwięk

klatka z filmu Tutaj twórcy się popisali. Choć może raczej nie twórcy a ci którzy "re-masteryzowali" film do wydania specjalnego. Owo wydanie specjalne zasługuje na swą nazwę. Mam w swojej kolekcji "Braveheart" na którego pudełku również widnieje etykietka "Wydanie Specjalne". Jednak w wypadku tego filmu jest to całkiem nieuzasadnione. Szczególnie w dźwięku trudno "dosłyszeć się" czegoś specjalnego. W "The Terminator" nie ma mowy o takim partactwie. Dźwięk jest dobrze pozycjonowany i oglądanie strzelanin i pościgów samochodowych daje dużo radości. Muszę się przyznać że kupując ten krążek obawiałem się iż dźwięk nie będzie stał na wysokim poziomie. Najbardziej martwiły mnie sceny strzelanin. W filmach z tamtego okresu wydawało mi się że twórcy stosowali wymiennie dwa wave'y wystrzałów broni :). Wynikiem tego było takie samo brzmienie prawie każdej "pukawki". W wydaniu specjalnym "The Terminator" większość odgłosów wystrzałów została zmieniona na nowe. Efekt jest w 100% pozytywny! Moim ulubionym fragmentem jest strzelanina w dyskotece. Bardzo ładnie prezentuje się tam efekt gdy Reegs strzela z shootgun'a do teminatora. Obok huku wystrzałów słychać śrut uderzający w "schowany" pod skórą pancerz cyborga.
Ocena: 4.5/5

Dodatki

klatka z filmu Pudełko zawiera dodatkowy krążek z dodatkami. Jest ich dość sporo do obejrzenia. Można się z nich dowiedzieć naprawdę ciekawych rzeczy o filmie. Np. że Arnold Shwarzenegger pierwotnie miał grać rolę obrońcy Sarah'y Connor ( brrrrrr??!!). Jak zwykle (przynajmniej dla mnie) najciekawsze są sceny wycięte. Można się z nich dowiedzieć między innymi że wątek który został rozwinięty w "The Terminator 2" pierwotnie został ulokowany w części pierwszej. Mam na myśli Sarah'ę Connor która pragnie zaatakować super komputer nim ten zniszczy ludzkość. W sumie dodatki stoją na niezłym poziomie. Szkoda tylko że, jak zwykle nie ma do nich polskich napisów
Ocena: 4/5

Podsumowanie

Dobre kino rozrywkowe. Niektórych obecność Arnolda zachęci do oglądnięcia innych wręcz odwrotnie. Uważam że jest to obowiązkowa pozycja dla wielbicieli s-f. Bardzo dobry dźwięk i dobry obraz plus spora dawka dodatków przemawiają za "krążkiem". Polecam.
Ocena: 4.5/5blog comments powered by Disqus