Recenzja wydania DVD filmu "Piąta władza"

Autor: Hagath
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
6 marca 2014

Wielki wyciek informacji spowodowany przez Juliana Assange’a za pomocą portalu WikiLeaks w 2010 r. rozpoczął światową dyskusję na temat potrzeby jawności pewnych danych będących w posiadaniu państwa. Co obywatele powinni wiedzieć, a co powinno zostać w ukryciu? Jakie będą konsekwencje podania do wiadomości publicznej pewnych informacji? Film Piąta władza nie daje jednoznacznej odpowiedzi, ale zmusza do namysłu.

Piąta władza opowiada historię Juliana Assange’a (Benedict Cumberbatch), założyciela WikiLeaks, oraz jego współpracownika - Daniela Domscheita-Berga (Daniel Brühl). Razem prowadzą internetową platformę, na którą można wrzucać różne tajne informacje. Początkowo ich ujawnianie rzeczywiście pomaga obalić niejeden przejaw korupcji, lecz wkrótce okazuje się, że konsekwencje ujawniania kolejnych tajnych danych mogą być bardzo negatywne.

Szczegółową recenzję filmu możecie przeczytać tutaj. Prawdą jest, że do filmu upchnięto naprawdę dużą liczbę wątków i wydarzeń, przez co niektóre kwestie traktowane są dość płytko i pobieżnie. Niemniej warto obejrzeć tę produkcję, by móc przyjrzeć się rozwojowi idei WikiLeaks oraz przemyśleć problematykę pewnej informacyjnej rewolucji, której wciąż jesteśmy świadkami. Internet jest siłą wręcz nie do powstrzymania, co po Assange’u udowodnił chociażby Edward Snowden, ujawniając tajemnice NSA. Bohaterowie czy degeneraci – na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć.

Na DVD w dystrybucji Monolith Video znajdziemy również jeden, prawie 10-minutowy dodatek, opowiadający o stronie wizualnej produkcji. Twórcy mieli "ciężki orzech do zgryzienia" – spora część relacji między bohaterami kształtowała się w przestrzeni Internetu, więc trzeba było w metaforyczny i ciekawy sposób pokazać rzeczywistość online. Ekipie od efektów specjalnych wyszło to bardzo dobrze, a cyfrowy świat został ukazany w niezwykle intrygujący sposób. Dzięki dodatkowi specjalnemu widzowie będą mogli zobaczyć na własne oczy, jak ewoluowała filmowa wizja wirtualnej rzeczywistości WikiLeaks. Cały dodatek można obejrzeć z polskimi napisami.

Poza materiałem specjalnym na płycie znajdziemy również zwiastuny kilku filmów oraz wydań cyfrowych. Menu jest w języku polskim. Film można oglądać w wersji z napisami lub z polskim lektorem.

Piąta władza,trochę podobnie jak Jobs, miała pewne problemy ze scenariuszem, lecz wciąż pozostaje produkcją, po którą warto sięgnąć. Ile jednak jest prawdy w tej filmowej historii? Cytując słowa głównego bohatera Piątej władzy: "Jeśli chcecie poznać prawdę, to nikt wam jej nie powie. Usłyszycie tylko czyjeś wersje. Jeśli ktoś chce znać prawdę, musi jej sam poszukać".

Zobacz również:

Recenzja filmu

Opis wydania DVDblog comments powered by Disqus