"Dziewczyna z pociągu" - recenzja wydania DVD

Autor: Krzysiek Płociński
Korekta: Aleksandra Wierzbińska
3 maja 2017

Dobre choć przewidywalne

Dziewczyna z pociągu DVD recenzjaW branży filmowej wciąż trwa trend adaptowania wszystkiego, co się da. Nie inaczej jest z książkami. Trafiają się ekranizacje od wybitnych po przeciętne. Dziewczyna z pociągu raczej jest uznawana za jedną z lepszych produkcji, lecz czy warto dodać ją do swojej domowej kolekcji filmów?

Fabuła filmu prezentuje się ciekawie dzięki sposobowi, w jaki jest opowiadana. W Dziewczynie z pociągu widz śledzi wydarzenia z perspektywy trzech kobiet. Każda z nich skrywa własne tajemnice, które coraz bardziej wpływają na ich życia, a ostatecznie doprowadzają do tragedii.

Oprócz wspomnianych trzech perspektyw historia skacze także między wydarzeniami przeszłymi i teraźniejszymi dla postaci. Choć mogłoby się wydawać, że zabieg ten wprowadzi zamęt, to tak się nie dzieje. Wspomniane skoki są rozmieszczone w taki sposób, by wyjaśniać widzowi możliwie jak najwięcej. Fakt odsunięcia postaci męskich na drugi plan także zasługuje na uwagę. Kobiety do tego stopnia dominują na ekranie, że cała reszta obsady momentami funkcjonuje jedynie jako tło. Choć ogólnie historia prezentuje się dobrze, to niestety jest także dość przewidywalna. Mniej więcej w połowie filmu widz może trafnie odgadnąć zakończenie. Oznacza to, że produkcja skupiająca się wokół tajemnicy po około godzinie traci swoją najważniejszą cechę.

 Dziewczyna z pociągu recenzja DVD

Realizacja obrazu stoi na przyzwoitym poziomie. Film został nakręcony na niedużych i kameralnych planach. Pojawia się kilka plenerów, lecz są one małe i nie odwracają uwagi od akcji. Większość scen rozgrywa się we wnętrzach. Dzięki temu widz może zobaczyć miejsca gdzie mieszkają bohaterki i jak bardzo się od siebie różnią. Bez problemu można odróżnić ciepły dom rodzinny od mieszkania wynajmowanego przez alkoholiczkę.

W Dziewczynie z pociągu zagrała utalentowana obsada uwzględniająca kilka głośnych nazwisk. Grająca Rachel Emily Blunt porządnie wywiązała się ze swoich obowiązków. Jej postać jest w najbardziej skomplikowanej sytuacji ze wszystkich, w dodatku musi zmagać się z nałogiem alkoholowym. Rola Blunt była prawdopodobnie najtrudniejszą do zagrania dlatego dobrze, że przypadła tak zdolnej aktorce – oczywiście nie umniejszając zasług reszty obsady. Rebecca Ferguson i Haley Bennett, które wcieliły się kolejno w role Anny i Megan także dały dobry popis zdolności aktorskich. Jedna spełnia się w roli matki, druga sama nie do końca wie czego chce w życiu. Każda z nich dodaje filmowi różnorodności. Postacie męskie, jak wyżej wspomniano, stanowią raczej tło dla trzech bohaterek, lecz także zostały zagrane dobrze. Podobnie jak w przypadku pań, panowie również diametralnie się od siebie różnią. Każdy ma własną historię, która doskonale wpasowują się do reszty fabuły.

 Dziewczyna z pociągu DVD recenzja

Wydanie DVD filmu prezentuje się dość imponująco. Na płycie znalazło się sporo materiałów dodatkowych. Dwa nagrania zza kulis produkcji, w których obsada, twórcy i autorka powieści Dziewczyna z pociągu opowiadają o postaciach i powstawaniu filmu. Warto jednak zostawić obejrzenie tych materiałów na później gdyż zawierają spoilery odnośnie fabuły. Ponadto widzowie mogą także obejrzeć część usuniętych scen z filmu. W zakładce ”zapowiedzi” znajdują się zwiastuny premier kinowych i DVD. W ustawieniach można dostosować wersję językową, w jakiej chce się oglądać film. Opcje są trzy: oryginalna wersja językowa, polski lektor i polskie napisy. Poza tym tradycyjnie można także przejść do wyboru scen, zamiast oglądać cały film.

Dziewczyna z pociągu jest produkcją trochę nierówną. Dobra i ciekawie opowiedziana historia z różnorodnymi postaciami przyciąga uwagę. Z drugiej strony obraz jest przewidywalny i od pewnego momentu mało zaskakujący. Jest to produkcja warta polecenia, choć aktualnie można znaleźć też lepsze.

 blog comments powered by Disqus