Recenzja wydania Blu-Ray filmu "Wielki Gatsby"

Autor: Mateusz Michałek
Korekta: Pityez
17 listopada 2013

Wielki Gatsby  Bazza Luhrmanna określany był mianem jednej z najlepszych i najciekawszych produkcji 2013 r. Twórcy zapowiadali film jako arcydzieło kinematografii, pełne barokowego przepychu oraz przesłania o życiu, miłości i zepsuciu elit. Jakie jest jednak prawdziwe oblicze Gatsby’ego? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w doskonałym wydaniu Blu-ray i DVD.

Młody makler giełdowy, Nick Carraway (Tobey Maguire) przybywa do Nowego Jorku i zamieszkuje w sąsiedztwie milionera Jay'a Gatsby'ego (Leonardo DiCaprio). Mężczyzna jest zafascynowany Gatsby’m i jego wystawnym stylem życia. Wkrótce dowiaduje się, że tajemniczy bogacz od lat jest zakochany w Daisy (Carey Mulligan), która czuje się nieszczęśliwa w małżeństwie z Tomem Buchananem (Joel Edgerton). Nick staje się świadkiem obsesji swoich przyjaciół oraz ich marzeń niszczonych przez pogoń za pieniędzmi i próbę spełnienia amerykańskiego snu.

Bazz Luhrmann jest kuglarzem kina, kreującym w niemal każdym swoim filmie unikatowy,i surrealistyczny  świat. Jego dzieła zachwycają przede wszystkim stroną audiowizualną oraz musicalową stylistyką, które często ukrywają znacznie słabszy scenariusz oraz pewne braki w zakresie budowania wielowymiarowości i złożoności historii, stosunków pomiędzy bohaterami czy samych postaci. Takie jest właśnie najnowsze dzieło reżysera - Wielki Gatsby.

Niestety, film Luhrmanna to kolejny przykład przerostu formy nad treścią. Twórca nie próbuje zrozumieć motywacji większości swoich bohaterów, uzewnętrznić ich rozterek oraz przyczyn zepsucia. Reżyserowi zupełnie nie zależy na pochyleniu się nad  „pustactwem” i tragizmem Daisy (amerykańska Izabella Łęcka), uzależnieniu bohaterów od władzy i pieniędzy oraz przede wszystkim nad problematyką postaci Gatsby’ego jako romantycznego kochanka.

Na uwagę zasługuje jednak doskonałe aktorstwo Leonardo DiCaprio oraz Tobey’a Maguire’a. Pierwszy z nich już po raz kolejny udowadnia, że jest prawdopodobnie najciekawszym i jednym z najbardziej utalentowanych aktorów naszych czasów. Maguire doskonale sprawdza się w roli obserwatora z zasadami. Potrafi zaledwie jednym gestem czy grymasem twarzy, bez zbędnych słów podkreślić znaczenie danej sceny.

Wielki Gatsby to idealna produkcja pod technologię Blu-Ray, która doskonale oddaje koloryt, energetyczność i żywiołowość imprez w rezydencji głównego bohatera. Wysoka jakość odtwarzanego obrazu pozwala docenić piękno surrealistycznego świata wykreowanego przez Bazza Luhrmanna oraz dostrzec prawdziwą wizualna orgię okraszoną fantastycznymi i plastycznymi zdjęciami. Przyjęcia Gatsby’ego swoim barokowym przepychem i nieokiełznanym szaleństwem przypominają niezapomniane dekadenckie przyjęcia Freddiego Mercury.

Najciekawszym elementem wydania Blu-Ray  wydają się przede wszystkim nieco kontrowersyjne sceny wycięte z filmu. Reżyser w komentarzu do każdej z nich próbuje wytłumaczyć swoje montażowe decyzje, jednak niektóre z nich wydają się niesłuszne. Mocno dyskusyjne jest choćby skasowanie alternatywnego zakończenia z postacią ojca Gatsby’ego, która mogła w znacznym stopniu wpłynąć na postrzeganie głównego bohatera. Usunięcie tak wielu wymownych, ale również niejednoznacznych scen może wskazywać na to, że Luhrmann mimo wszystko nie zrozumiał idei i fenomenu książki Fitzgeralda.

Widzom z pewnością spodoba się pełne spolszczenie dodatków znajdujących się w wydaniu Blu-Ray. Pozwalają one dokładnie poznać kulisy powstawania filmu, wizualne i muzyczne inspiracje twórców oraz niezwykły dziennik Tobey’a Maguire’a czy zwiastun Wielkiego Gatsby’ego z 1926 roku.

Wielki Gatsby niczym Dorian Gray posiada dwa zupełnie różne oblicza - piękne i olśniewające oraz nieco płytkie i infantylne. Jeśli przymkniemy oko na pewne niedociągnięcia, film Bazza Luhrmanna (zwłaszcza w wydaniu Blu-Ray i DVD) mimo wszystko  stanowi olśniewającą i wysokooktanową rozrywkę, a zarazem doskonały pomysł na szare, jesienne wieczory.blog comments powered by Disqus