"Azyl" - recenzja filmu

Film o niezwykłym bohaterstwie Polaków

 

Azyl recenzja

Amerykański film o okupowanej przez Niemcy Polsce? Brzmi nieco dziwnie. Gdyby tak dodać do tego, że reżyserem jest nowozelandzka kobieta (Niki Caro), a film był kręcony w Pradze? Co więc może wyjść z takiej mieszanki? Film Azyl.

Cała historia opiera się na faktach, które zostały zaczerpnięte z książkiThe Zookeeper's Wife (tłum. Żona dyrektora Zoo), autorstwa Diane Ackerman. Wszystkie informacje zawarte w tej powieści pochodzą z pamiętnika tytułowej żony dyrektora zoo Jana Żabińskiego – Antoniny Żabińskiej. Tytuł polski został zmieniony na Azyl i z całą pewnością jest ku temu ważny powód.

Głównymi bohaterami - jak już wyżej wspomniałam - są państwo Żabińscy. W postacie te wcielili się Jessica Chastain (Antonina)  i Johan Heldenbergh (Jan). Pewnego dnia ich sielankowe życie w ogrodzie zoologicznym zakłóca bombardowanie niemieckich samolotów. Część zwierząt ginie, a druga część zostaje wywieziona do niemieckich ogrodów zoologicznych. W Warszawie nastają okropne czasypowstaje getto żydowskie. Państwo Żabińscy nie potrafią przejść obojętnie obok wyrządzanej krzywdy. Dla wielu osób pochodzenia żydowskiego okazali się bohaterami, ponieważ ze zniszczonego ogrodu zoologicznego zrobili.. azyl. Azyl dla Żydów.

Zookeeper's wife recenzja

W tym filmie jasno pokazano dobrą oraz złą stronę. Bez wątpienia jako pozytywni bohaterowie będą tutaj zaliczani Antonina i Jan, zaś po drugiej stronie stoi ich niemiecki – do niedawna - przyjaciel, dyrektor niemieckiego ogrodu zoologicznego Lutz Heck (Daniel Bruhl). Aktor świetnie odegrał rolę czarnego charakteru, wyrazistego i przepełnionego negatywnymi emocjami.

Nie da się ukryć, że sceny bombardowania ogrodu czy walki Jana w szeregach Armii Krajowej na Krakowskim Przedmieściu są tak dobrze zrobione, że z pewnością zostaną na długo w pamięci oglądającego film. Łzy same cisną się do oczu, gdy widz ogląda sceny przepełnione goryczą niesprawiedliwego życia w okupowanej Polsce.

Dobroć i nadzieja – to uczucia, które w czasach okupacji były na wagę złota. Nie każdy Polak narażałby swoje życie dla innego człowieka, podczas gdy Żabińscy zaryzykowali życie dla około 300 Żydów. To heroiczny czyn, który z pewnością powinien być upamiętniony. Choć wojna i getto to tak naprawdę drugi plan, są idealnym tłem na pierwszoplanowe interakcje międzyludzkie - miłość, poświęcenie oraz życie w strachu.

Azyl Zookeeper's wife

Pomimo iż Azyl zdaje egzamin na dramat z historią II wojny światowej w tle, nie można pominąć kilku mankamentów, jak chociażby miasto Pragę zamiast Warszawy. Nie wiem jak film wypada z lektorem czy napisami, ale ekranizacja z dubbingiem nie wyszła tragicznie, czego szczerze się spodziewałam. Jednakże powolnie rozwijająca się historia, a potem szybkie dążenie do punktu kulminacyjnego i pośpieszne zakończenie filmu dały się we znaki.

Ważnymi aspektami były plakaty na murach w polskim języku oraz postać Janusza Korczaka, świetnego pedagoga, który nie chce skorzystać z pomocy Żabińskich i zostaje z sierotami żydowskimi do końca. To tak naprawdę drobiazgi, ale równie ważne.

Słowem podsumowania, film jest godny uwagi, choć słabo rozreklamowany. Historia ta zasługiwała właśnie na porządną ekranizację, a nie tylko opis w książce. To opowieść o dwojgu ludzi, poświęcających życie dla innych, walczących o prawa i równość wszystkich ludzi oraz nie tracących nadziei.  Małżeństwo, które z pewnością przysłużyło się ludności żydowskiej, dziś spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim. Warto iść na ten film. Jeśli ktoś nie słyszał o tych dwojgu bohaterach żyjących i aktywnie działających w najciemniejszych czasach dla Polski, to powinien to nadrobić.

Korekta: Marta Kononienko


blog comments powered by Disqus