Śmierć Pana Lazarescu


plakat filmu Śmierć Pana Lazarescu
Reżyseria: Cristi Puiu
Scenariusz: Cristi Puiu
Producent: Bobby Paunescu

Obsada:

Ioan Fiscuteanu jako Mr. Lazarescu
Luminita Gheorghiu jako Mioara Avram
Gabriel Spahiu jako Leo
Doru Ana jako Sandu Sterian
Dana Dogaru jako Miki Sterian

Rok produkcji: 2005
Tytuł oryginalny: Death of Mister Lăzărescu, The / Moartea domnului Lăzărescu
Czas trwania filmu: 153 min.
Produkcja: Rumunia
Gatunek: dramat

Sześćdziesięciotrzyletni starzec, pan Lăzărescu mieszka w bloku wraz z trzema kotami. Jego żona umarła a córka wyemigrowała do Kanady. Pewnego dnia poczuł się źle i wzywa pogotowie. Zanim przyjedzie karetka, prosi o pomoc sąsiadów. Nieco później, zbadawszy go i podejrzewając raka okrężnicy, lekarz postanawia umieścić go w szpitalu. W szpitalu stają jednak na przeszkodzie inne priorytety i starzec, wzięty za alkoholika, zostaje odesłany do innego szpitala, potem do kolejnego...

Coś, co na początku zdawało się zwykłą formalnością - zbadanie i wzięcie na obserwację medyczną pewnego starca, który wymiotował i narzeka na bóle głowy - przekształca się w nieustający koszmar.

Nagrody:
Główna Nagroda w sekcji "Un certain regard", Festiwal w Cannes (2005), Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (2005) Nagroda dla najlepszego reżysera, Nagroda publiczności, Nagroda dla najlepszego filmu rumuńskiego, Nagroda FIPRESCI oraz nagrody dla najlepszego aktora (Ion Fiscuteanu) i najlepszej aktorki (Luminiţa Gheorghiu) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylwania (TIFF), Cluj-Napoca (2005)


Śmierć Pana Lazarescu - galeria plakatówblog comments powered by Disqus