Infiltracja (2xDVD)

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 9 sierpnia 2007
W sprzedaży od: 14 września 2007

Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), turecki (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: angielski, bułgarski, chorwacki, polski, serbski, słoweński, turecki
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Bardziej niewiarygodne niż fikcja: Prawdziwa historia WhiteyaBulgera - dokument
  • Przenikanie się środowisk przestępczych - dokument
  • Sceny dodatkowe z wprowadzeniem Martina Scorsese
  • Zwiastun filmowy

Reżyseria: Martin Scorsese
Scenariusz: William Monahan
na podstawie scenariusza filmu "Infernal Affairs"
Muzyka: Howard Shore
Zdjęcia: Michael Ballhaus
Montaż: Thelma Schoonmaker
Producent: Jennifer Aniston, Brad Pitt, Martin Scorsese

Obsada:

Leonardo DiCaprio jako Billy Costigan
Matt Damon jako Colin Sullivan
Jack Nicholson jako Frank Costello
Martin Sheen jako Queenan
Vera Farmiga jako Madeleine
Mark Wahlberg jako Dignam
Anthony Anderson jako Brown
Ray Winstone jako Mr. French
Alec Baldwin jako Ellerby
Amanda Lynch jako Carmen

W południowym Bostonie policja stanowa toczy wojnę z przestępczością zorganizowaną. Młody tajny agent policji, Billy Costigan (Leonardo DiCaprio), otrzymuje rozkaz przeniknięcia do struktur mafijnych, którymi rządzi Costello (Jack Nicholson). Podczas gdy Billy szybko zdobywa zaufanie Costello, Colin Sullivan (Matt Damon), zatwardziały młody przestępca, który penetruje policję jako informator mafii, zostaje awansowany na stanowisko dowódcze w specjalnej jednostce dochodzeniowej. Każdego z nich pochłania podwójne życie, spędzane na zbieraniu informacji o planach i podejmowanych przeciwdziałaniach organizacji, do których przeniknęli. Kiedy jednak zarówno mafia, jak i policja, wpadają na trop wrogiej wtyczki we własnych strukturach, Billy'emu i Colinowi nagle grozi schwytanie i zdemaskowanie przed wrogiem – obaj podejmują wyścig o to, kto pierwszy odkryje tożsamość drugiego, by zdążyć uratować własną skórę.

Obraz


Znakomita kolorystyka, ogólnie dość stonowana, nie stroniąca od ciemnych odcieni, choć zdarzają się przejawy soczystej zieleni, czy błękitu. Do tego znakomita czerń i biel, do której po prostu nie można mieć zastrzeżeń. Posłodzić można również ostrości, która co prawda w standardowym kadrze jest przeciętna, ale w zbliżeniach rani jak brzytwa. Czemu więc tak słaba ocena?

Jakość jak na film zmieszczony na jednej płycie dwuwarstwowej jest bardzo zmienna. Mniej więcej do 18 minuty piksele latają po ekranie jak szalone. Anamorficzny transfer obrazu w proporcjach 2.40:1 odtwarzany na czymś większym niż 21” z matrycą LCD kaleczy oko, co niestety nie jest miłe. Zwykle lubię oglądać filmy z bliskiej odległości, a tutaj niestety zmuszony byłem oddalić się od ekranu o kilka metrów więcej. Po kilkunastu pierwszych minutach obraz jednak wraca do normy i przez resztę seansu utrzymuje się na całkiem dobrym poziomie. Niestety nie potrafię wytłumaczyć dlaczego strona wizualna wydania DVD filmu Martina Scorsese ma aż tak zmienne nastroje.

Oczywiście posiadacze telewizorów CRT będą w sumie zachwyceni, gdyż obraz na tego typu kineskopach jest zawsze zdecydowanie lepszy. Dlatego w ich przypadku do oceny obrazu należy spokojnie 0,5 punktu. Jednak nie więcej, gdyż nawet na standardowym kineskopie widać miejscami ziarno, które tak bardzo daje się we znaki posiadaczom telewizorów LCD.

Ocena: 3.5/5

Dźwięk


Bogata muzycznie scena dźwiękowa Infiltracji urzeka swoją płynnością i czystością brzmienia, choć zabrakło jej zdecydowanej przestrzenności. Nie wszystko bowiem znajduje ujście poza centrum. Niestety wszystkie dialogi słychać w centralnym głośniku i nawet rozmowa tocząca się „za plecami” widza dociera do niego z przodu sceny. Efekty dźwiękowe, takie jak choćby wystrzały z pistoletu skupione są również wyłącznie w środku. Ale tak poza tym jakość dźwięku w DD 5.1 szczególnie w scenach opatrzonych melodyjną ścieżką dźwiękową jest na prawdę dobra. Mimo znikomej panoramy dźwięki wydobywające się z systemu kina domowego cieszą ucho.

Ocena: 4/5

Dodatki


Na pierwszej płycie wśród materiałów filmowych znalazł się wyłącznie zwiastun kinowy. Będę złośliwy stwierdzając, że jest on w lepszej jakości wizualnej niż sam film... Na szczęście druga płyta obfituje już tylko w same dodatki, opatrzone polskimi napisami. Nie jest może tego zbyt wiele, bo raptem trzy materiały filmowe, ale sądzę, że dość dobrze wywiązują się z zadania. W materiale „Bardziej niewiarygodne niż fikcja” przyjdzie nam poznać prawdziwego mafioso, niejakiego Whiteya Bulgera. To właśnie na nim wzorowana była postać Frank Costello, znakomicie zagrana przez Jacka Nicholsona. Następnym materiałem filmowym jest „Przenikanie środowisk przestępczych”, w którym dowiemy się kolejnych ciekawych rzeczy zarówno z planu filmowego, jak i z poza niego. Najciekawsze jednak moim zdaniem są sceny usunięte. Warto je zobaczyć, gdyż większość z nich rozszerza wątki filmowe, a wstęp samego reżysera do każdej z nich jest co najmniej interesujący.

Ocena: 4/5

Podsumowanie


Infiltracja na DVD, to łakomy kąsek dla fanów gatunku kryminalnego. Znakomicie przyrządzone kino niestety nie obyło się bez wad w wydaniu cyfrowym. Nie najlepszej jakości obraz może powodować frustrację, jednak więcej niż poprawna jakość dźwięku i bardzo interesujące dodatki wynagradzają te niedociągnięcia. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa!

Ocena: 4/5blog comments powered by Disqus