Koniec Projektu Neubacher


plakat filmu Koniec Projektu Neubacher
Reżyseria: Marcus J. Carney


Rok produkcji: 2006
Tytuł oryginalny: End of the Neubacher Project, The
Zagraniczna strona filmu: http://www.neubacherproject.com
Czas trwania filmu: 74 min.
Produkcja: Austria, Holandia
Gatunek: dokumentalny

Początkowo miał to być zupełnie inny film. „Austriacy cierpią na dziwne schorzenie o nazwie Morbus Austriacus. Jego objawy to niemożność zaakceptowania faktów historycznych oraz kwitowanie zawstydzenia upartym milczeniem.” - ironizuje w trakcie peachingu Marcus J. Carney. Poszukuje środków na przyszły film o swej rodzinie. Cel poszukiwań na razie wydaje się prosty a przedmiot jednowymiarowy. Sposób, w jaki Carney rozmawia z najbliższymi zdradza rosnącą irytację. „Jeśli kiedykolwiek poślubisz Amerykanina lub Żyda, własnoręcznie cię zastrzelę.” – tak ostrzegał matkę Marcusa jej ojciec, austriacki nazista. Brat matki z perspektywy wygodnego fotela zwierza się reżyserowi ze swojego historycznego rewizjonizmu: „Żydów nie mogło zginąć kilka milionów, bo nigdy ich tyle nie było w Europie!”. Wuj to jeden z tych co strzelają z przyjemnością do królików.

Przez osiem lat pracy Carney zebrał 260 godzin nagrań i kilkanaście godzin materiałów archiwalnych sprzed II wojny. Na początku nie spodziewał się, że praca doprowadzi go do momentu, w którym wiele sądów na temat najbliższych ulegnie przewartościowaniu. Ostatecznie tworzy „epic home movie”, szczególny rodzaj opowieści, w której rodzinne materiały obfitują we wpadki i nieudane wywiady. Zaangażowanie najbliższej rodziny w rozwój nazizmu, kwestionowane i wypierane przez matkę i babkę, reżyser kontruje fragmentami wiedeńskich parteitagów z udziałem dziadka i kuzynostwa. Milczenie na temat rodzinnej prosperity przeplata fotografiami drogerii, którą babka przejęła po Żydach.

Wychowany przez samotną matkę, Carney długo poszukiwał „pozytywnego męskiego wzorca”. Po latach rozumie dlaczego nie potrafił do końca przyswoić modelu świata proponowanego przez stryjów i wujów. W przejmującej rozmowie z ojcem odkrywa jednak dalsze elementy rodzinnej układanki. Film o cierpiących na amnezję Austriakach zamienia się w opowieść o odbudowywaniu więzi z matką i tren na cześć jej pamięci.blog comments powered by Disqus