Recenzja wydania DVD filmu "Gangster Squad. Pogromcy mafii"

Autor: Hagath
Korekta: Ania "Radosiewka" Radosiewicz
19 czerwca 2013

Mężczyźni z klasą, piękne kobiety, niebezpieczni gangsterzy oraz nostalgiczny, a przy tym hipnotyzujący klimat lat czterdziestych XX wieku. Tak w skrócie można opisać film Gangster Squad. Pogromcy mafii, który niedawno trafił do sklepów na DVD i  Blu-Ray.

Gangster Squad. Pogromcy mafii to produkcja bazująca na autentycznych zdarzeniach, ukazująca konfrontację policji Los Angeles z gangsterem Mickeyem Cohenem. Twórcy scenariusza mocno inspirowali się książką Paula Liebermana, której recenzję znajdziecie tutaj. Jednakże, o ile książka była literaturą non-fiction, o tyle w przypadku ekranizacji producenci dodali parę nowych elementów.

Wciągająca fabuła oraz niesamowita obsada (Sean Penn, Ryan Gosling, Josh Brolin, Emma Stone!) zapewnią widzowi prawie dwie godziny dobrego kina. Choć jest to w sumie zwykła opowieść o policjantach, którzy zaczynają działać poza prawem by zrobić porządek w swoim mieście, oglądając Pogromców mafii nie można się nudzić. Idealnie odzwierciedlono klimat Stanów Zjednoczonych tuż po II Wojnie Światowej. Ponadto, szybka akcja uzupełniona została świetnymi dialogami i humorem sytuacyjnym, dzięki czemu film nie skupia się jedynie na widowiskowym zwalczaniu przestępczości, ale w ciekawy sposób ukazuje również relacje łączące poszczególnych bohaterów.

Polskiemu wydaniu DVD nie można nic zarzucić. Jakość obrazu i dźwięku jest bardzo dobra. Widz ma do wyboru zarówno wersję z lektorem, jak i z napisami, przy czym należy podkreślić, że obie zostały wykonane naprawdę profesjonalnie. Dodatek zatytułowany Twardzi faceci z klasą również został uzupełniony o polskie napisy.

Owy materiał dodatkowy ukazuje proces odtworzenia, jak to określiła Emma Stone, nostalgicznego i romantycznego klimatu lat czterdziestych. Aktorzy oraz producenci opowiadają także o charakteryzacji oraz nieziemskich kostiumach w postaci pięknych sukien oraz idealnie dopasowanych garniturów. Twórcy mówią też o tym, które postacie z połowy XX wieku stanowiły dla nich inspirację. Taki dodatek stanowi interesujące uzupełnienie całej produkcji - jest bardzo dobrze zmontowany, przez co bardzo dobrze się go ogląda. Dużym plusem są wspomniane już polskie napisy.

Twórcy i dystrybutorzy Gangster Squad. Pogromcy mafii nie przechwalają się. To jeden z najlepszych filmów gangsterskich ostatniej dekady. Świetnie dobrana obsada oraz błyskotliwy scenariusz sprawią, że po obejrzeniu całości każdy będzie usatysfakcjonowany. Co więcej, polskiemu wydaniu DVD naprawdę nie można nic zarzucić. Gangster Squad. Pogromcy mafii to obowiązkowa pozycja na półce każdego wielbiciela kina.blog comments powered by Disqus