Niezwyciężony Iron Man

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 25 października 2007
W sprzedaży od: 19 listopada 2007

Format obrazu: 1.78:1, anamorficzny
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), polski dubbing (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Vision

Dodatki

  • Zwiastun kinowy,
  • Zwiastuny innych filmów DVD,
  • Inne DVD

Reżyseria: Patrick Archibald, Jay Oliva
Scenariusz: Avi Arad, Greg Johnson, Craig Kyle
Muzyka: Guy Michelmore
Współproducent: Avi Arad
Producent wykonawczy: Avi Arad, Craig Kyle

Obsada:

Marc Worden jako Tony Stark / Iron Man (głos)
Gwendoline Yeo jako Li Mei (głos)
Rodney Saulsberry jako James 'Rhodey' Rhodes (głos)
Elisa Gabrielli jako Virginia 'Pepper' Pots (głos)
John McCook jako Howard Stark (głos)

Biznesmen i archeolog Tony Stark odkrywa w Chinach pozostałości wymarłej dynastii okrutnych władców, na której spoczywa tysiącletnia klątwa. Niechcący Stark pomaga odrodzić się duchom tej dynastii, które pragną przejąć panowanie nad światem. Stark, aby móc stawić im czoła konstruuje specjalny kombinezon wyposażony w najnowocześniejsze zdobycze technologii. Dzieki niemu Stark zyskuje nadludzka siłę, szybkość i wytrzymałość. Tak rodzi się Iron Man, który staje do walki o przetrwanie ludzkości.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

Animowany Iron Man charakteryzuje się bardzo ostrym obrazem. Puszczając film na 32” monitorze miałem wrażenie, że oglądam wersję w HD. Jedynie na krawędziach można było momentami dostrzec lekką kompresję, która przypominała o tym, że jednak mam do czynienia ze zwykłym DVD.

Obraz jest tak samo ostry w scenach statycznych, jak i dynamicznych. Dla niespełna półtoragodzinnej produkcji znalazło się jednak sporo miejsca na płycie, gdyż Iron Man został nagrany na płycie dwuwarstwowej. Prawdopodobnie dlatego osiągnięto tak znakomite efekty przy authoringu płyty DVD. Wielkie brawa!

Kolorystyka filmu jak na produkcję animowaną XXI wieku jest bardzo soczysta i ciepła, co tylko dobrze działa na odbiór fabuły. Gdybym mógł wystawić ocenę wyższą niż 5, zrobiłbym to bez wahania.

Ocena: 5/5

Dźwięk

Niestety nie mogę pochwalić sceny dźwiękowej tak jak obrazu. Dźwięk w Iron Manie po prostu jest i nic więcej. Różnica między wersją z polskim dubbingiem, a wersją oryginalną (angielską) jest taka, że ta pierwsza ścieżka, jak na ironię, jest głośniejsza. Przez to na pierwszy rzut oka wydaje się lepsza, ale wcale tak nie jest. Obie są takie same jeśli chodzi o pracę sceny. Na palcach jednej ręki można policzyć momenty, w których jakiś dźwięk znajdzie się po prawej lub lewej stronie. Niestety głównie dźwięk dociera do widza ze środka. Już prędzej coś nam z tyłów przeleci na przód. Subwoofer jeśli się odzywa to tak rzadko, że nie odnotowałem jego obecności.

Innej noty niż 2+ nie może być, bo tak mdłego i mało efektownego dźwięku w filmie animowanym wydanym na DVD już dawno nie słyszałem. Równie dobrze mógłby być nie w DD 5.1 a w zwykłym stereo. Efekt być może byłby nawet lepszy, choć boje się tak myśleć.

Ocena: 2.5/5

Dodatki

Zanim przejdę do krótkiej listy dodatków, napiszę o tym, co przydarza się za każdym razem, gdy odpalana jest płyta DVD. Niestety firma Kazimierska chyba słono zapłaciła za swoją reklamę. Spot z Arturem Żmijewskim w roli głównej jest niestety „przyklejony” na stałe i nie da się go pominąć. Tak więc za każdym razem włączając płytę z Iron Manem należy uzbroić się w cierpliwość.

Na szczęście raz obejrzany Iron Man pozostanie na półce prawdopodobnie nietknięty przez dłuższy czas. Lista dodatków nie zachęca do tego aby powrócić do tego tytułu choćby jeszcze raz. W sumie możemy obejrzeć (bardzo, bardzo, bardzo...) marnej jakości zwiastun filmu. Nazwano go „kinowym”, choć jak „BYK”, na samym końcu pada zdanie: „Iron Man wkrótce na płytach DVD”. Prócz tego mamy dostęp do kilkunastu innych zwiastunów filmowych z oferty firmy Vision oraz kultowy już katalog „inne dvd”. Rozczarowałem się?

Ocena: 1/5

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że pod względem obrazu Iron Man mógłby śmiało stanowić wzór dla filmów animowanych wydawanych na DVD. Naprawdę można pomylić ten obraz z HD... Niestety dźwięk i widmo dodatków sprawiają, że pozycją ta jest obowiązkowa jedynie dla zagorzałych fanów, którzy zdecydują się jednak wydać te kilkadziesiąt złotych na Niezwyciężonego Iron Mana w wersji na DVD.

Ocena: 2.5/5blog comments powered by Disqus