Obłęd

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 10 listopada 2005
W sprzedaży od: 25 stycznia 2006

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:angielski (DTS), angielski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: bułgarski, polski, rumuński
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Monolith Video

Dodatki

  • zapowiedzi,
  • zwiastun,
  • wywiady,
  • z planu

Reżyseria: John Maybury
Scenariusz: Massy Tadjedin
Zdjęcia: Peter Deming

Obsada:

Adrien Brody jako Jack Starks
Jennifer Jason Leigh jako Dr Lorenson
Kris Kristofferson jako Dr Becker
Keira Knightley jako Jackie
Steven Mackintosh jako Dr Hopkins

Jack Starks (Adrien Brody) sierżant ciężko ranny w głowę podczas wojny w Zatoce Perskiej, powraca do rodzinnych stron - Vermontu. Pewnego mroźnego dnia podróżując bez celu spotyka na drodze matkę i córkę, którym pomaga uruchomić zepsuty samochód. Kontynuuje jazdę autostopem, gdy kierowca z którym jedzie zostaje zatrzymany przez policję. Jack traci przytomność i gdy ją odzyskuje okazuje się, że znajduje się na sali rozpraw oskarżony o morderstwo. Sąd, z racji na jego niepoczytalność, skazuje go na pobyt w ośrodku zamkniętym. Tu Jack będzie poddany nieludzkim eksperymentom. Stan pomiędzy jawą a snem, pomiędzy przeszłością i przyszłością przyniesie mu cierpienie, ale pozwoli mu znaleźć odpowiedzi na nękające go pytania. Czy uratuje go od śmierci?Autor recenzji dvd: Ariakan

Obraz

Film został zapisany w formacie panoramicznym 1,85:1 (inaczej niż obraz kinowy i zachodnie wydania DVD). Jakoś obrazu jest przyzwoita, całkiem zadowalająca czerń, niezła ostrość, kolory dość wyblakłe, ale biorąc pod uwagę klimat filmu jest to efekt jak najbardziej zamierzony. Niestety przez całą długość projekcji nie da się nie zauważyć sporego ziarna. Ogólnie lepiej niż średnio.
Ocena: 3.5/5

Dźwięk

klatka z filmu Płyta z filmem oferuje trzy ścieżki dźwiękowe – Dolby Digital 5.1 – oryginalną angielską, Dolby Digital 5.1 – z polskim lektorem oraz angielską DTS ES i tutaj znów ciekawostka, ścieżki takiej nie ma na żadnym zagranicznym wydaniu a przynajmniej na tych jakie udało mi się znaleźć w sieci. (Czyżby została u nas zmontowana na siłę, aby podbić atrakcyjność wydania). W odbiorze ścieżki DD i DTS nie różnią się niczym zauważalnym obie są dobrej jakości. Głośniki inne niż przednie odzywają się rzadko i głównie w scenach niesamowitych wizji głównego bohatera, kiedy to obraz i dźwięk uderze ze zdwojoną mocą. Zarówno dialogi w oryginalnej ścieżce jak i głos lektora w ścieżce polskiej są wyraźne i dobrze słyszalne. Całość sprawia wrażenie, co najmniej dobre.
Ocena: 4/5

Dodatki

klatka z filmu Dodatki również inne niż w wydaniach zachodnich, ale tutaj już niestety typowo dla Monolithu, ubogo i mało ciekawie. Wyjątek stanowią wywiady z aktorami: Adrien'em Brody, Keirą Knightley, Jennifer Jason Leight i reżyserem filmu John'em Maybury. Wszystkie są uzupełnione o polskie napisy i zawierają interesujące informacje o produkcji filmu. Reszta dodatków to standardowe zwiastuny i tradycyjnie kilkuminutowy, nieciekawy materiał z planu bez jakiegokolwiek komentarza. A pomyśleć, że w zagranicznych wydaniach są takie ciekawostki jak wycięte sceny czy alternatywne zakończenie.
Ocena: 2/5

Podsumowanie

Dobry i intrygujący film w zagadkowym wydaniu. Trochę szkoda, że Monolith trzyma jakość swoich wydań wciąż na jednym poziomie. Szkoda, bo jest to poziom raczej średni.
Ocena: 3/5blog comments powered by Disqus