Kochanice króla


plakat filmu Kochanice króla
Reżyseria: Justin Chadwick
Scenariusz: Peter Morgan
na podstawie powieści Philippy Gregory
Muzyka: Ed Shearmur
Zdjęcia: Kieran McGuigan
Kostiumy: Sandy Powell
Producent: Scott Rudin

Obsada:

Natalie Portman jako Anne Boleyn
Scarlett Johansson jako Mary Boleyn
Eric Bana jako Król Henryk VIII
Kristin Scott Thomas jako Lady Elizabeth
Rue McClanahan jako Lady Rochford

Dystrybutor: Monolith Films
Rok produkcji: 2007
Data premiery polskiej: 6 czerwca 2008
Tytuł oryginalny: Other Boleyn Girl, The
Zagraniczna strona filmu: http://www.theotherboleyngirlmovie.net
Polska strona filmu: http://www.monolith.pl/kochanicekrola
Czas trwania filmu: 115 min.
Produkcja: Wielka Brytania
Gatunek: historyczny, romans

Kochanice króla to oparta na bestsellerowej powieści Philippy Gregory, pasjonująca i pełna namiętności opowieść o miłości, intrydze i zdradzie, rozgrywająca się na tle burzliwych wydarzeń w XVI-wiecznej Anglii.

Kiedy tajemnicą poliszynela staje się rosnąca niechęć króla Henryka VIII do swej żony Katarzyny Aragońskiej, która nie potrafi dać mu męskiego potomka, seniorzy rodu Boleyn obmyślają chytry plan, jak podwyższyć status i wpływy rodziny na dworze.

Dwie młode i wykształcone siostry Anna (Natalie Portman) i Maria (Scarlett Johansson) wykorzystane zostaną przez ojca i wuja do realizacji politycznych celów. Dziewczęta mają zabiegać o względy króla (Eric Bana), tak by wybrał jedną z nich na swą kochankę. Gdy ta urodzi mu syna, mocna pozycja rodu Boleyn i związane z nią profity będą zapewnione. Siostry muszą porzucić spokojne wiejskie życie i odnaleźć się na niebezpiecznym i pełnym intryg dworze królewskim.

To co miało być próbą pomocy rodzinie, przeradza się w bezwzględną rywalizację Anny i Marii o miłość króla. Jego serce zdobywa ostatecznie Maria, która zostaje królewską nałożnicą i rodzi mu syna. Jednak niczym nie zrażona przebiegła i chorobliwie ambitna Anna nie ustaje w walce o przychylność władcy i doprowadza do tego, że król pozbawia swych łask Marię oraz kompletnie odsuwa od siebie królową. Anna bez skrupułów i metodycznie realizuje swój plan: zostać królową Anglii.

Obie siostry Boleyn walczą o serce króla; jedna napędzana ambicją, druga - miłością, podczas gdy kraj pogrąża się w coraz głębszym politycznym kryzysie. Bezwzględna żądza władzy i ohydne metody, do których zniżyła się Anna, doprowadzą ją do upadku. Jedyną osobą, która wstawia się za nią u króla, jest Maria, bowiem siostrzana więź mimo wszystko przetrwała przeciwności losu. Jednak wstawiennictwo Marii nie zdoła uratować Anny, której los jest już przesądzony: czeka ją ścięcie.


Kochanice króla - galeria plakatówblog comments powered by Disqus