Królowa


plakat filmu Królowa
Reżyseria: Stephen Frears
Scenariusz: Peter Morgan
Muzyka: Alexandre Desplat
Zdjęcia: Affonso Beato

Obsada:

Helen Mirren jako Królowa Elżbieta II
Michael Sheen jako Tony Blair
James Cromwell jako Książę Philip
Sylvia Syms jako Królowa Matka

Dystrybutor: SPI
Rok produkcji: 2006
Data premiery polskiej: 26 stycznia 2007
Tytuł oryginalny: Queen, The
Polska strona filmu: http://www.krolowa.spinka.pl/
Czas trwania filmu: 97 min.
Produkcja: Wielka Brytania
Gatunek: biograficzny, obyczajowy

Latem 1997 roku wiadomość o śmierci Księżnej Diany wstrząsa brytyjską opinią publiczną. Królowa Elżbieta II, którą tragiczna wieść zastaje w rezydencji na szkockiej prowincji, odgradza się od medialnej burzy grubymi murami zamku Balmoral. Tymczasem, w Londynie dla nowo wybranego premiera Tony’ego Blaira, nadchodzi moment próby. Tłumy składają hołd zmarłej księżnej i coraz głośniej domagają się reakcji dworu. Prasa zaczyna atakować rodzinę królewską. Królowa jednak milczy.

Najnowszy film Stephena Frearsa (Niebezpieczne związki) o Elżbiecie II jest pierwszym filmem przywołującym wydarzenia związane ze śmiercią księżnej Diany, jak również pierwszym filmem tak bardzo obnażającym prywatność panującej brytyjskiej rodziny królewskiej.

Królowa to pełna napięcia opowieść o walce dwóch światów – powściągliwości i tradycji ze spontanicznością i otwartością, która tak bardzo charakteryzowała księżne Dianę. Ironiczne i pełne humoru spojrzenie Frearsa sprawia, że postać monarchini - dotychczas ikony sztywności i nadęcia – nabiera cech ludzkich a my, nieoczekiwanie, nie tylko zaczynamy ją rozumieć, ale wręcz lubić i podziwiać.


Królowa - galeria plakatów


Królowa - wydania na nośnikach


Królowa - Soundtrackiblog comments powered by Disqus