Plaga

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 11 października 2007
W sprzedaży od: 19 października 2007

Format obrazu: 2.40:1
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1), turecki (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: angielski, bułgarski, chorwacki, estoński, litewski, polski, serbski, słoweński, turecki, łotewski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Wiedza o 10 plagach
  • Refleksje członków obsady
  • Miejsce zwane Niebem
  • Plaga: Siódma plaga - pełzające robaki
  • Przerażająca historia Ann Sophii Robbs [dodatek ukryty, bez polskich napisów]

Reżyseria: Stephen Hopkins
Scenariusz: Carey Hayes, Chad Hayes
Muzyka: John Frizzell
Zdjęcia: Peter Levy
Montaż: Colby Parker Jr.
Kostiumy: Jeffrey Kurland

Obsada:

Hilary Swank jako Katherine Winter
David Morrissey jako Doug
AnnaSophia Robb jako Loren
Idris Elba jako Ben

Hilary Swank wciela się w byłą zakonnicę, która utraciła wiarę po śmierci bliskich i stała się ekspertem od fałszywych objawień i cudów religijnych. Pewnego dnia musi rozwikłać tajemnicę biblijnych plag, które nawiedziły niewielkie miasteczko w Louisianie.

Obraz


„Plaga” w wydaniu cyfrowym prezentuje się dość przeciętnie. Dobra, stonowana kolorystyka, ostre krawędzie i znakomita szczegółowość przeplatają się ze wszechobecnym ziarnem. Niestety pikseloza atakuje obraz już od samego początku, choć zdaje się omijać bardziej statyczne ujęcia. Mniej też daje się we znaki podczas scen nocnych, choć to mało pocieszające, gdyż niestety wyłazi na wierzch głównie za dnia. Może to po prostu jedenasta plaga?

Ocena: 3.5/5

Dźwięk


Do sceny dźwiękowej natomiast nie można mieć zastrzeżeń. Dynamiczne panoramowanie z efekciarskim „basikiem” mąci w uchu słuchacza. A miesza na tyle dobrze, że przyjemnie się słucha pomrukiwań subwoofera i ogólnie dobrze zgranej sceny. W rezultacie zaskakujące są nie tylko zwroty akcji w filmie (czy straszne i ciekawe, to już kwestia gustu), ale same dynamiczne dźwięki mogą wywołać u widza palpitację serca – zwłaszcza w pustym pokoju, w środku nocy.

Ocena: 5/5

Dodatki


Bonusy jak na wydanie jedno płytowe sprawiają wrażenie interesujących. Tak też w rzeczywistości jest. Prócz standardowych wypowiedzi aktorów o granych przez siebie postaciach, znalazły się materiały przybliżające filmowe plagi i odkrywające co nieco z kulisów produkcji. Będę jednak wybredny i stwierdzę, że troszeczkę tego za mało?

„Wiedza o dziesięciu plagach” to 16-minutowy materiał filmowy starający się wyjaśnić biblijne plagi z naukowego punktu widzenia. Rzecz bardzo ciekawa, którą warto zobaczyć nawet jeśli nie ma się zamiaru oglądać filmu z Hilary Swank.

„Miejsce zwane niebem”, to nic innego jak wizyta na planie filmowym, do którego śmiało można zaliczyć miejskie plenery, jak i dekoracje studyjne. Natomiast „Siódma plaga”, to ok. minutowy materiał o pełzających robakach. Nie wiem czy kobiety powinny go oglądać... Jeśli już, to nie przy jedzeniu.

Na płycie znalazł się również ukryty bonus w postaci materiału „Przerażająca historia Ann Sophii Robbs”. Szkoda, że wydawca umieścił go w spisie dodatków na okładce. Na szczęście jako, że bonus jest ukryty – widz musi go już znaleźć sobie sam. Trochę też wstyd, że dystrybutor przyznaje się (również na okładce!) tak zupełnie bez bicia, iż dodatek ten jako jedyny nie posiada polskich napisów...

Ocena: 3.5/5

Podsumowanie


„Plaga” na DVD, to przede wszystkim ciekawe dodatki z „Wiedzą o dziesięciu plagach” na czele. Reszta, to raczej typowe bonusy, które mimo wszystko warto „zaliczyć”. Zachwycać nie ma też się nad czym jeśli chodzi o doznania wizualne. Te niestety są przeciętne, w przeciwieństwie do zadowalającego sześciokanałowego audio, które potrafi wydobyć ze sprzętu sporo hałasu.

„Plagę” wypożyczyć można, ale czy od razu kupować? Fani gatunku na pewno będą zadowoleni, zaś reszta może się zastanawiać czy warto zainwestować w to wydanie DVD.

Ocena: 3.5/5blog comments powered by Disqus