Rytuał (Blu-ray)

okładka
Blu-ray Info
W sprzedaży od: 14 października 2011

Format obrazu: 16:9
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Alternatywne zakończenie
  • "Rytuał: Żołnierz Boga" - Poznaj Ojca Gary’ego Thomasa, wyznaczonego przez Watykan egzorcystę, którego historia była inspiracją dla filmu. Wejdź za kulisy prawdziwej Akademii Egzorcyzmów i stań się świadkiem przeprowadzania prawdziwych egzorcyzmów.
  • Dodatkowe sceny

Reżyseria: Mikael Håfström
Scenariusz: Michael Petroni
na podstawie książki Matta Baglio
Muzyka: Alex Heffes
Zdjęcia: Ben Davis
Montaż: David Rosenbloom

Obsada:

Anthony Hopkins jako ojciec Lucas
Ciarán Hinds jako ojciec Xavier
Alice Braga jako Angeline
Rutger Hauer jako Istvan Kovak
Toby Jones jako ojciec Matthew
Colin O'Donoghue jako Michael Kovak

Michael Kovak (Colin O'Donoghue) po czterech latach nauki w seminarium przeżywa kryzys wiary i postanawia nie przystępować do święceń kapłańskich. Jego przełożony ojciec Matthew (Toby Jones) nie zgadza się z tą decyzją. Kiedy widzi w jaki sposób Michael udziela odpuszczenia grzechów umierającej kobiecie, dochodzi do wniosku, że chłopak jest "urodzonym" księdzem i wysyła go do Rzymu, by wziął udział w szkoleniu egzorcystów.

Na miejscu młody ksiądz poznaje piękną reporterkę Angelinę (Alice Braga) pracującą nad artykułem o egzorcystach. Ich znajomość nie pozostaje niezauważona przez innego księdza - ojca Xaviera (Ciaran Hinds), który wiedząc, że Michael przeżywa kryzys wiary umawia go na spotkanie ze swoim przyjacielem, ekscentrycznym egzorcystą ojcem Lucasem (Anthony Hopkins).

Na miejscu Michael jest świadkiem egzorcyzmów jakie ojciec Lucas przeprowadza na ciężarnej 16-latce, ofierze gwałtu dokonanego przez własnego ojca. Niestety, wszelkie wysiłki księdza kończą się fiaskiem. Mimo wielu prób egzorcyzmy nie przynoszą efektu, a dziewczyna i jej nienarodzone dziecko umierają.

Wkrótce po tych dramatycznych wydarzeniach ojciec Lucas zaczyna zdradzać objawy opętania. Jedyną osobą, która może go ocalić jest Michael. Czy jednak cierpiący na kryzys wiary młody ksiądz jest w stanie pokonać potężnego demona?

- W obrzędach egzorcyzmów jest coś, co interesuje wszystkich. I choć zainteresowanie to wywodzi się głównie z religii, nie bez znaczenia pozostaje również wpływ kultury masowej. Nakręcony w latach siedemdziesiątych "Egzorcysta" to wciąż najbardziej znany film o tym zjawisku. To temat, który intryguje ludzi na całym świecie. Nawet pomimo tego - a może właśnie dlatego - że nie da się go ani w pełni zrozumieć, ani wyjaśnić. Im dłużej się nad tym zastanawiamy, tym większego nabieramy przekonania, że nie ma łatwych odpowiedzi - mówi reżyser Mikael Hafström.

Historia opowiedziana w "Rytuale" inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami opisanymi przez włoskiego dziennikarza Matta Baglio, który początkowo chciał napisać artykuł o organizowanych przez Watykan szkoleniach egzorcystów, ale temat wciągnął go tak dalece, że ostatecznie napisał na ten temat książkę.

- Niewielu jest ludzi wtajemniczonych w obrzędy egzorcyzmów. Chciałem nie tylko sam je zrozumieć, ale też uchylić rąbka tajemnicy i pokazać je innym. Spotkałem amerykańskiego księdza, ojca Gary'ego Thomasa, który przybył do seminarium Regina Apostolorum w Rzymie, aby pobierać nauki i zostać egzorcystą. Jego doświadczenia zostały wykorzystane przy tworzeniu jednego z bohaterów filmu - Michaela Kovaka - wyjaśnia Matt Baglio.

Sam ojciec Gary, obecnie pastor w północnej Kalifornii i czynny zawodowo egzorcysta, pracował przy realizacji "Rytuału" jako konsultant. - Obrzędy egzorcyzmów stosuje się od roku 1614. Wciąż jednak wielu biskupów i księży nie wie dokładnie, o co w nich chodzi, oprócz tego, że związane są z szatanem. W trakcie szkolenia w Rzymie mogłem pracować u boku doświadczonych egzorcystów, zadawać im pytania, prosić o wyjaśnienie. Naprawdę dotarło do mnie, że egzorcyzmy uzdrawiają, że dają księżom takim jak ja możliwość niesienia pomocy ludziom, którzy rzeczywiście cierpią - mówi ojciec Gary Thomas.

Reżyser Mikael Hafström podczas pracy na planie starał się by historia opowiedziana w "Rytuale" na ekranie prezentowała się jak najbardziej naturalnie i realistycznie. Wspólnie z operatorem Benjaminem Davisem dążył do tego by widzowie wierzyli, iż historia ojców Michaela i Lucasa dzieje w całkowicie realnym otoczeniu. - Obaj jesteśmy fanami stylu filmowania z lat siedemdziesiątych, a Mikael chciał, żeby film miał autentyczny, naturalistyczny klimat. Chcieliśmy sprawić, aby wszystko wyglądało prawdziwie - wyjaśnia Benjamin Davis.

Zdjęcia do "Rytuału" były realizowane w Rzymie i w Budapeszcie. We Włoszech ekipa pracowała 10 dni realizując zdjęcia m.in. Placu Republiki, Placu Piusa XI, Schodach Hiszpańskich, Moście św. Anioła z widokiem na Tyber oraz przy Via della Conciliazione, która łączy się z Placem św. Piotra, na którym Michael Kovak znalazł się po przybyciu do Watykanu.

- Wszystkie ważniejsze sceny na zewnątrz kręciliśmy w Rzymie, to niezwykle filmowe miasto. Niełatwo jest znaleźć inne miejsca z takimi widokami i taką atmosferą. Później udaliśmy się do Budapesztu, aby filmować grę aktorską i znaleźliśmy tam prawdziwy "mały Rzym". Niektóre z tamtejszych kościołów i brukowanych uliczek idealnie nadawały się do zdjęć - wspomina reżyser Mikael Hafström.

Na ekrany amerykańskich kin "Rytuał" wszedł 28 stycznia 2011 roku w pierwszy weekend zarabiając ponad 14 milionów dolarów (produkcja filmu pochłonęła 37 milionów dolarów). Do polskich kin obraz trafił 1 kwietnia tego samego roku i obejrzało go 179.000 widzów . Wpływy ze sprzedaży biletów na film na całym świecie wyniosły ponad 96 milionów dolarów.blog comments powered by Disqus