Biała hrabina


plakat filmu Biała hrabina
Reżyseria: James Ivory
Scenariusz: Kazuo Ishiguro
Muzyka: Richard Robbins
Zdjęcia: Christopher Doyle
Montaż: John David Allen
Producent: Ismail Merchant

Obsada:

Ralph Fiennes jako Todd Jackson
Natasha Richardson jako hrabina Sofia Belinskya
Vanessa Redgrave jako księżniczka Vera Belinskya
Hiroyuki Sanada jako Matsuda
Lynn Redgrave jako Olga Belinskya
Allan Corduner jako Samuel Feinstein
Da Ying jako Mr. Gao
Madeleine Daly jako Katia
Dan Herzberg jako Francuz

Rok produkcji: 2005
Tytuł oryginalny: White Countess, The
Czas trwania filmu: 138 min.
Produkcja: Chiny, Niemcy, USA, Wielka Brytania
Gatunek: dramat

Biała hrabina to kolejny owoc współpracy legendarnego producenta Ismaila Merchanta i reżysera Jamesa Ivory'ego - trzykrotnie nominowanych do Oscarów za Najlepszy Film i za Najlepszą Reżyserię (Pokój z widokiem, 1986; Howards End, 1993; Okruchy dnia, 1994). Jest to poruszający, umiejscowiony w Chinach dramat o wygnaniu, tęsknocie i triumfie miłości autorstwa nagrodzonego pisarza Kazuo Ishiguro (Okruchy dnia).

Akcja rozgrywa się pełnej przepychu, olśniewającej i zarazem zepsutej i rozwiązłej atmosferze Szanghaju lat 30. ubiegłego stulecia. Zbliża się wojna domowa i wkroczenie armii japońskiej. Todd Jackson to amerykański dyplomata, w rolę którego wcielił się dwukrotnie nominowany do Oscara Ralph Fiennes (Najlepszy Aktor, Angielski Pacjent, 1997; Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Lista Schindlera, 1994). Sofia Belinskaya zagrana przez Natashę Richardson (Pokojówka na Manhattanie, Wdowy) to arystokratka, uciekinierka z Rosji, z trudem zarabiająca na życie jako tancerka a czasami nawet prostytutka.

Jackson, z pomocą swego tajemniczego japońskiego przyjaciela , szpiega Matsudy (Hiroyuki Sanada Ostatni Samurai) otwiera odnoszący sukces nocny klub, w którym gwiazdą jest właśnie hrabina Sofia. Podczas spektakularnego masowego exodusu z miasta, który nadaje filmowi niepowtarzalny klimat, Sofia rozdziela się ze swoimi powinowatymi Verą i ciotką Olgą - granymi przez siostry Redgrave - wielokrotnie nominowaną Vanessą (zdobywczyni Oscara dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej, Julia, 1978) i Lynn (dwukrotnie nominowana do Oscara, Najlepsza Aktorka George Girl, 1967; Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Bogowie i potwory, 1999), które w tajemnicy próbują uciec z maleńką córeczką Sofii - Katyą.

Czy matka i córką będą znowu razem, czy rodząca się miłość między Sofią a Toddem zdoła dojrzeć, pokonując makabrę wojny?


Biała hrabina - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus