Yes-meni naprawiają świat


plakat filmu Yes-meni naprawiają świat
Reżyseria: Andy Bichlbaum, Mike Bonanno
Scenariusz: Andy Bichlbaum, Mike Bonanno

Obsada:

Andy Bichlbaum
Mike Bonanno

Dystrybutor: Against Gravity
Rok produkcji: 2009
Data premiery polskiej: 20 listopada 2009
Tytuł oryginalny: Yes Men Fix the World
Zagraniczna strona filmu: http://theyesmen.org/
Czas trwania filmu: 90 min.
Produkcja: Francja, USA
Gatunek: dokumentalny

Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu – zapewniał przedstawiciel koncernu.

Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami – wyjaśnił.

„Czy można naprawić świat?” – proste, wręcz naiwne pytanie stało się kołem zamachowym działań dwóch alterglobalistów: Andy’ego Bichlbauma i Kurta Engfehra. Duet wygłasza na przykład prowokacyjne przemówienie na konferencji firm naftowych, oferując nowy produkt – paliwo z… ludzkiego mięsa. Jako rzekomi przedstawiciele rządu USA, Yes-Meni obiecują oszukanym przez deweloperów mieszkańcom Nowego Orleanu uczciwe inwestycje. Zdemaskowani – wykorzystują zainteresowanie mediów do swoich celów. „Dokąd chciwość zaprowadzi ludzi?” – pytają. Po części dokument, po części mocumentary ("fałszywy/ film dokumentalny) w stylu Michaela Moore'a, pełen humoru obraz Bichlbauma i Engfehra ujmuje widza prostotą przekazu. Autorzy poruszają w nim najbardziej palące problemy współczesności: globalny kryzys, niesprawiedliwość społeczną, zagadnienia ochrony środowiska.


Yes-meni naprawiają świat - galeria plakatów


Yes-meni naprawiają świat - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus