Tokyo Majin


plakat filmu Tokyo Majin
Reżyseria: Shinji Ishihira
Scenariusz: Shinji Ishihira, Toshizo Nemoto, Atsuko Terasaki
Animacja: Jun Nakai


Rok produkcji: 2007 - 2008

Tytuł oryginalny: Tokyo Majin Gakuen Kenpucho
Produkcja: Japonia
Gatunek: anime, horror
Ilość odcinków: 26
Czas: 25 min.

Spokojne do tej pory Tokio staje się świadkiem przerażających zbrodni. Policja jest bezsilna, zaś grupa nastolatków z miejscowego liceum odkrywa, że za sprawą kryją się siły nadprzyrodzone. Ponadto tylko oni - ludzie w których nieoczekiwanie budzą się nieludzkie moce - są w stanie uchronić świat przed apokalipsą.

Najważniejszą z japońskich metropolii wstrząsa fala okrutnych morderstw. Ludzie znikają, aby wkrótce odnaleźć się w postaci zmasakrowanych zwłok lub nie odnaleźć się wcale. Niewielu jednak mieszkańców miasta ma pełną świadomość grozy sytuacji. Należy do nich m.in. prowadzący sprawę inspektor policji oraz współpracujący z nim patolog. Wiedzą oni, że ciała ofiar mają zwyczaj znikać z kostnicy w sposób, który sugeruje, że wyszły one stamtąd o własnych siłach. Jednak i oni nie są w stanie rozwikłać tej zagadki. Nie wiedzą bowiem, że za wszystko odpowiedzialne są istoty z innego świata, które pragną zagłady całej Japonii.

Pojawienie się w renomowanym liceum Magami nowego ucznia stanowi początek do innych niezwykłych wydarzeń. Gdy piątka uczniów spotyka się w starym, zrujnowanym domu, dzieje się z nimi coś niezwykłego. Wszyscy zostają obdarzeni nadnaturalnymi zdolnościami, z których już po chwili są zmuszeni skorzystać walcząc z pragnącą ich krwi zjawą. Niedługo później okazuje się, że tego wieczoru nie tylko w tej piątce obudziła się tajemnicza moc. I nie wszyscy z tych, których to spotkało, mają przyjazne zamiary.
Piątkę szkolnych znajomych czeka walka w obronie bliskich i samych siebie. Lecz zanim będą w stanie to zrobić, muszą pokonać wzajemne niechęci i uprzedzenia. Nie jest to jednak łatwe, gdy los każe współpracować ze sobą ludziom, którzy - delikatnie mówiąc - nie darzą się sympatią.

Tokyo Majin jest bardzo nietypowym przedstawicielem seriali akcji dla młodzieży, jakich na japońskim rynku filmów animowanych emitowanych jest bardzo wiele. Jednym z elementów tej "nietypowości" jest bardzo dynamiczna akcja pełna brutalnej dosłowności.  Działalności demonicznych sił wyznawców Mrocznych Arkan towarzyszą liczne przypadkowe ofiary, co odciska duże piętno na piątce walczących w ich obronie licealistów (dotyczy to zwłaszcza Tatsumy i Aoi, którym najbardziej zależy na ratowaniu wszystkich, bez względu na cenę). Równie obrazowo ukazano życie zwykłych ludzi, wśród których znajdują się zarówno jednostki szlachetne, zwyczajne, jak i bardzo nikczemne. Pod tym względem twórcom serialu udało się uniknąć często obecnej w produkcjach tego typu idealizacji bohaterów - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

W serialu tym bardzo umiejętnie zawarto liczne odniesienia do tradycji i wierzeń buddyjskich, shinto oraz hinduizmu, a także do japońskiej historii. Dzięki temu Tokyo Majin przesiąknięty jest głębokim, mistycznym klimatem. To, doskonałe wykonanie oraz wartka akcja i duża dawka obecnego w serii humoru sprawiają, że jest to serial ze wszech miar godny polecenia wszystkim miłośnikom mocnych wrażeń.


Tokyo Majin - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus