Zdobyć szczyt Siula Grande

Autor: Ariakan
plakat filmu Zdobyć szczyt Siula Grande

Siula Grande
Czerwiec, 1985 rok. Peruwiańskie Andy. Dwóch brytyjskich alpinistów, 21 letni Joe Simpson i 25 letni Simon Yates, planują zdobyć szczyt Siula Grande. Jako że są diabelnie ambitni postanawiają to uczynić wspinając się jedyną trasą, jaka jeszcze nie została zdobyta, najtrudniejszą i zdradliwą zachodnią ścianą szczytu. Opowieść ta jest oparta na prawdziwej historii, która przeszła do legendy alpinizmu. Młodzi alpiniści planowo i bez większych problemów zdobyli szczyt i nic nie zapowiadało tragedii, jaka miała się wydarzyć w pozornie łatwiejszej drodze powrotnej. Dramat, jaki się rozegra postawi obu bohaterów przed pytaniami o granicę przyjaźni, odwagi i lojalności.
Tłem dla tej historii są wspaniałe widoki pasm górskich. W ogóle górska sceneria jest ślicznie ukazana, niczym jak w filmie przyrodniczym.

Fabuła czy dokument
No właśnie, nie da się tego obrazu prosto zakwalifikować. Nie jest to ani film fabularny ani czysty dokument, raczej coś, co bym nazwał dokumentem fabularyzowanym. Materiał został przedstawiony w formie wywiadu z Joe Simpsonem, Simonem Yatesem a także z Richardem Hawkingiem, który nie brał udziału w zdobywaniu szczytu a jedynie dotarł z alpinistami do podnóża góry i tam oczekiwał ich powrotu w obozie. Wspomnienia alpinistów przerywane są fabularnymi scenami ze wspinaczki i pechowego powrotu ze szczytu a oni sami występują w roli narratorów. Mi osobiście niezbyt podobała się ta forma zmontowanego materiału. Chyba wolałbym samą historię a wywiady w dodatkach, ale przyznać muszę, że i tak przedstawiony obraz trzymał w napięciu.

Warto wiedzieć
Film ten nakręcony został na podstawie bestsellera Touching the Void (Dotknięcie pustki) - książki napisanej przez bohatera tamtych wydarzeń Joe Simpsona. Książka osiągnęła łączny nakład przekraczający pół miliona egzemplarzy, z czego 10.000 sprzedano w Polsce. Czekając na Joe zdobył nagrodę BAFTA za najlepszy film brytyjski w 2004 roku.

Materiały powiązane:


blog comments powered by Disqus