Proces (Vision)

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 28 stycznia 2008

Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Vision

Dodatki

  • dostęp do scen
  • zwiastun kinowy
  • sylwetki twórców i aktorów
  • inne zwiastuny

Reżyseria: David Hugh Jones
Scenariusz: Harold Pinter
na podstawie powieści Franza Kafki
Muzyka: Carl Davis
Montaż: John Stothart
Scenografia: Don Taylor
Kostiumy: Anushia Nieradzik
Casting: Leo Davis
Producent: Jan Balzer, Louis Marks

Obsada:

Kyle MacLachlan jako Josef K.
Anthony Hopkins jako Ksiądz
Jason Robards jako Doktor Huld
Juliet Stevenson jako pani Burstner
Polly Walker jako Leni
Alfred Molina jako Titorelli
David Thewlis jako Franz
Michael Kitchen jako Block
Tony Haygarth jako Willem
Douglas Hodge jako Inspektor
Jiri Schwarz jako Babensteiner
Ondrej Vetchy jako Kaminer

Niczym nie wyróżniający się urzędnik bankowy - Józef K. - zostaje postawiony przed sądem. Nie zostają mu przedstawione zarzuty, a próby uzyskania wyjaśnień nie przynoszą rezultatu. Adaptacja powieści Franza Kafki.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz


Jak na film sprzed ponad 15 lat obraz ma się całkiem nieźle. Jest bardzo ostry na pierwszym planie, nieco gorzej wypada na drugim. W sumie ciepła, choć stonowana w swych odcieniach kolorystyka jest miła dla oka, a czerń i biel nie wzbudzają podejrzeń. Szkoda tylko, że obraz momentami pływa. To efekt sporej kompresji. Wydawca nie ustrzegł się ziarna, ale podejrzewam że materiał wejściowy nie był na tyle dobrej jakości aby uzyskać lepszy efekt. W sumie wrażenie dość pozytywne, jak na lata, które ma już na swoim karku „Proces” z Hopkinsem.

Ocena: 3.5/5

Dźwięk


Niestety „wiek” filmu dał o sobie znać bardziej w warstwie dźwiękowej. Podejrzewam, że lepiej byłoby zostawić oryginalną ścieżkę w stereo. Niestety DD 5.1 nie spisuje się dobrze, uwydatniając płaskie, nagrane zresztą w centrum, dialogi. Nieco lepiej jest z otoczeniem, które potrafi momentami wznieść się na wyżyny i „uciec” na jedną ze stron. O subwooferze raczej zapomnijmy – nie odzywa się raczej, a jeśli już, to robi to bardzo nieśmiało.

Ocena: 3/5

Dodatki


Za reklamę wody „Kazimierska”, której nie da się wyłączyć (na szczęście udaje się ją przewinąć) powinienem odjąć jeden punkt... Jednak nie będę pastwić się i tak nad marną już zawartością działu z bonusami. Jeden punkt przyznaję wyłącznie za zwiastun oraz tekstowe sylwetki aktorów i twórców...

Ocena: 1/5

Podsumowanie


Ciężko jest oceniać starsze filmy. Głównie z uwagi na ich słabą jakość. „Proces” niestety potwierdza regułę, że starsze tytuły nie re-mastering'owane są po prostu zaniedbane i trafiają na DVD w nie najlepszym stanie. Choć tu obraz nie jest zły, a dźwięk też da się przełknąć, to dystrybutor mógł zadbać chociaż o bonusy. Niestety i tutaj następuje rozczarowanie.

Ocena: 2.5/5
blog comments powered by Disqus