Mario Barth: Na własnej skórze

patronat gildii
okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 9 września 2011

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1)
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: 9th PLAN
Reżyseria: Billy Burke
Muzyka: Adam McLeer
Zdjęcia: Chris Velona
Montaż: Nick Diblasio
Producent: Billy Burke


Nagradzany na festiwalach na całym świecie fascynujący dokument o japońskim tatuażu.

Od kiedy kojarzone z przestępczym światem Yakuzy tradycyjne tatuaże Tebori zostały oficjalnie zabronione przed japońskie prawo sztuka tatuowania stała się nielegalna i zeszła do podziemia.

Under The Skin to pierwsza w historii podróż do tego podziemnego świata, który na co dzień pozostaje ukryty dla postronnych.

Mario Barth, legenda amerykańskiego tatuażu, wcielił się w przewodnika po świecie rodziny Horitoshi, mistrzów starożytnej sztuki Tebori - tradycyjnej japońskiej techniki tatuowania, której korzenie sięgają wieki wstecz.

Widzowie po raz pierwszy dostąpią możliwości zajrzenia do zamkniętego grona mistrzów Tebori, poznają ich wielowiekową kulturę, egzotyczną ojczyznę i mitologię związaną z tradycyjną japońską sztuka ozdabiania ciała tatuażami.

Barth zapuszcza się w ukryte uliczki Tokio, tatuuje się w zakazanych studiach i uczestniczy w zamkniętych dla obcych świętach i rytuałach związanych ze światem tatuaży Tebori.

Szacunek i zaufanie jaki udaje mu się zyskać u rodziny Horitoshi wprowadza go, jako jedynego do tej pory obcokrajowca, do świata pilnie strzeżonego i całkowicie ukrytego przed oczami niewtajemniczonych.

Recenzja:

Mario Barth cieszy się w świecie tatuażu wielką estymą. Mieszka w Los Angeles i obsługuje wielkie sławy. Aby dalej zgłębiać tajniki tej sztuki i jej zakazany posmak, wybiera się do Japonii, aby w tamtejszych "podziemnych" studiach poznawać historię i tradycje tatuażu Tebori.


Obraz

klatka z filmu Jako, że film skręcony został na zwykłej taśmie filmowej, obraz jest miękki. Niestety kojarzy się z produkcjami sprzed trzech dekad nie tylko pod tym względem. Zwyczajnie bywa słabo zrealizowany, nieostry. Podkreśla to co prawda jego posmak dokumentalny, umniejsza jednak wartości i może przeszkadzać pragnącym podziwiać detale tebori. Ten mankament niwelują trochę fragmenty, kiedy kamera skupia się na pojedynczych wzorach.
Ocena: 2.5/5

Dźwięk

Niezły lektor wymaga mocnego skupienia, co stanowi cenę za dobrą słyszalność ścieżki oryginalnej. To ważne, bo istotne są zarówno odgłosy tła, brzmienie wypowiedzi, jak i dopasowana muzyka. Niestety, gdyby ktoś chciał skorzystać wyłącznie z anonsowanej na okładce ścieżki angielskiej, polskiego lektora wyłączyć nie zdoła.
Ocena: 2.5/5

Dodatki

Menu to minimalka – dostęp do scen (z podziałem na ledwie cztery części). Poza tym jako bonus pomieszczono tu tylko reklamowe trailery filmów samurajskich. Czy zaplanowanych do wydania na DVD? Być może (Kat szoguna się ukazał, a z pozostałych dwóch jeden to… oryginalna wersja Kata szoguna właśnie. Tyle, że bez rzeźni, jaką uskutecznili na niej amerykanie.)
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Pasjonaci będą czerpać z tego wydania jako taką przyjemność, bowiem w temacie tatuażu filmów dostępnych jest tak niewiele, że każdy ich ucieszy. Za pośrednictwem tego DVD odbędą ciekawą wycieczkę do Japonii, przeżyją "przygodę z Mario". Nie dostaną jednak wnikliwego wglądu w tajemnice tebori, a jedynie ogólny zarys. Dla innych to ciekawostka.
Ocena: 1.5/5
blog comments powered by Disqus