Instynkt wilka


plakat filmu Instynkt wilka
Scenariusz: Thomas Moldestad
na podstawie powieściowego cyklu Gunnara Staalesena

Obsada:

Trond Espen Seim jako Varg Veum

Rok produkcji: 2007 - 2012

Tytuł oryginalny: Varg Veum
Produkcja: Norwegia
Gatunek: kryminalny
Ilość odcinków: 9

Z Veumem (Trond Espen Seim) kontaktuje się prosząc o dyskrecję atrakcyjna, zamężna pani polityk Vibeke Farang (Trine Wiggen). Sprawa wygląda poważnie - znika córka kobiety oraz jej kochanek, z którym potajemnie się spotykała. Wyjście sprawy na jaw grozi skandalem politycznym i obyczajowym.

Prywatny detektyw wszczyna dochodzenie. Wkrótce odnajduje zwłoki zaginionego mężczyzny. Policja aresztuje męża (Håvard Bakke) Vibeke i oskarża go o morderstwo. Jednak Veum jest przekonany, że zarzuty są niesłuszne i kontynuuje śledztwo. W zakładzie przemysłu chemicznego, w którym pracowała ofiara natrafia na ślad zakrojonego na międzynarodową skalę spisku. Jego uczestnicy nie cofają się przed niczym, żeby ochronić swoje interesy.

Veum urodził się i pracuje w Bergen, malowniczo położonym mieście na południowym zachodzie Norwegii. Jest rozwiedziony i ma syna. Inne fakty z tajemniczej przeszłości Veuma ujawniają się stopniowo w trakcie rozwiązywania przez niego kolejnych zagadek kryminalnych. Podczas wykonywania obowiązków jest uparty i bezkompromisowy, przez co nikt go nie lubi. Nieustannie przeciwstawia się policji, którą zwykle reprezentuje inspektor Hamre, natrętnie dopytuje się o fakty i nie waha stanąć do konfrontacji z groźnymi bandytami, często narażając życie. Po pracy odreagowuje stresy sięgając po alkohol.

Pierwsza z jego przygód ukazała się w Norwegii już w 1977 roku. Do dziś powstało ich 12, z czego większość osiągnęła w Norwegii status bestsellerów. Składają się one na pierwszą serię przygód detektywa. Pierwsze były "Gorzkie kwiaty" (Varg Veum - Bitre blomster). W kolejnym roku zrealizowano "Mord w Bergen" (Varg Veum - Tornerose/Sleeping Beauty), "Upadłe anioły" (Varg Veum - Falne Engler/Fallen Angels), "Pogrzebane psy nie gryzą" (Varg Veum - Begrave Hunder/Buried Dogs), "Twój aż do śmierci" (Varg Veum - Din till döden/Yours Until Death) i "Kobieta w lodówce" (Varg Veum - Kvinnen I Kjoleskapet/Body In The Fridge).

Jeden z filmów o detektywie Veumie, "Instynkt wilka - Upadłe anioły", otrzymał dwa najbardziej prestiżowe laury przemysłu filmowego w Norwegii, czyli nagrody Amanda przyznawane na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Doceniono scenariusz i świetne aktorstwo Tronda Espena Seima, który wcielił się w śledczego we wszystkich nakręconych dotąd ekranizacjach. Seim znany jest w Polsce przede wszystkim z filmów Erika Poppe "Hawaje, Oslo" i "Zniknięcie".


Instynkt wilka - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus