Weronika Mars


plakat filmu Weronika Mars

Obsada:

Kristen Bell jako Veronica Mars
Jason Dohring jako Logan Echolls
Teddy Dunn jako Duncan Kane
Amanda Seyfried jako Lily
Alyson Hannigan jako Trina
Enrico Colantoni jako Keith Mars
Tina Majorino jako Cindy "Mac" Mackenzie
Percy Daggs jako Wallace Fennel
Francis Capra jako Eli "Weevil" Navarro

Rok produkcji: 2004 - 2007

Tytuł oryginalny: Veronica Mars
Produkcja: USA
Gatunek: kryminalny
Ilość odcinków: 64
Czas: 42 min.

Weronika Mars to amerykański serial telewizyjny stworzony przez Roba Thomasa. Jest to kryminał młodzieżowy. Premiera pierwszego sezonu nastąpiła 22 września 2004 roku w stacji UPN a ostatni odcinek został wyemitowany 22 maja 2007 roku, już przez stację The CW. Akcja dzieje się w nieistniejącym miasteczku Neptune, w południowej Kalifornii. Tytułowa bohaterka grana przez Kristen Bell to młoda dziewczyna, studentka, która skończyła liceum i trafiła na studia, już z licencją detektywa - tak jak jej ojciec.

W Polsce prawa do serialu wykupił TVN. Emisja pierwszego i drugiego sezonu trwała od 5 lutego 2007 do 5 kwietnia 2007. Trzecia seria w Polsce pojawiła się 1 lutego 2008 roku. Obecnie "Veronica Mars" jest emitowana na kanale TVN7.

Rob Thomas w oryginale napisał "Veronikę Mars" jako książkę, w której główną rolę odgrywał chłopak. Rozdziały (w serialu odcinki) miały zupełnie inną strukturę. Główny bohater w innej kolejności rozwiązywał różne sprawy, a pierwsze dwa sezony miały dotyczyć tej samej i jednej sprawy. Z kolei trzeci miał przybrać inny wygląd - w pierwszej wersji miał zawierać tylko jedną zagadkę, mniej odcinków i być "wstępem" do czwartego oraz pracy w FBI.

Gdy pierwszy sezon wystartował z 22 odcinkami, średnio 2,5 miliona widzów oglądało każdy w Stanach Zjednoczonych. "Veronica Mars" zajmowała wysokie miejsca w rankingach najlepszych seriali telewizyjnych i zdobyła wiele nagród oraz nominacji, na przykład dwa razy do Satellite Awards, cztery Saturn Awards, czy pięć Teen Choice Awards. Mimo tego, w 2007 roku stacja The CW zdecydowała o zakończeniu serialu.

Wersje serialu na DVD nie zostały wydane w Polsce. Są dostępne między innymi w takich państwach jak USA, Kanada czy Hiszpania.


Weronika Mars - galeria plakatów


Weronika Mars - galeria zdjęćblog comments powered by Disqus