"Volkodav" - Dekoracje i plenery

plakat filmu "Volkodav" - Dekoracje i plenery

Ostateczna decyzja o zdjęciach na Słowacji, zapadła po długim procesie selekcji i dokumentacji. Reżyser Nikolai Lebedev oraz scenograf Ludmila Kusakova spędzili prawie dwa miesiące szukając odpowiednich plenerów w Europie wschodniej, które mogłyby pomóc stworzyć lasy Galiradu i Góry Zamkowe. Ekipa przejechała przez Bułgarię, Macedonię, Czarnogórę i Czechy. Pomimo zapierającego dech w piersiach piękna Karpat i gór na Bałkanach, takie "pocztówkowe" krajobrazy wydawały się realizatorom zbyt oczywiste, bardziej odpowiednie do reklam telewizyjnych, nie zaś filmu fantasy.

Po objechaniu wielości kurortów hotelowych w górach Bułgarii i Czarnogóry, Słowacji wydała się twórcom zagubionym, dziewiczym królestwem, ze swoimi niekończącymi się lasami skąpanymi we mgle. Słowackie Wysokie Tatry również posiadają swoją bazę hotelową, ale współgrają bardziej organicznie z otaczającym je krajobrazem, nie psując efektu spokoju i odosobnienia. Kiedy producenci osobiście odwiedzili wybrane plenery, poparli wybór reżysera, a miejsce zdjęć zostało ostatecznie zatwierdzone. Większość filmu kręcona na górskich ścieżkach i w głębi lasów Słowacji przesycona jest atmosferą tajemniczości i grozy - a to właśnie było założeniem realizatorów.

Jednym z prawdziwych obiektów zdjęciowych, z którego skorzystano był niesamowity kościół datowany na pierwsze wieki słowiańskiego chrześcijaństwa. Został odnaleziony przez ekipę w słowackim skansenie, w którym można było podziwiać jeszcze wiele przykładów narodowej architektury z różnych okresów. Styl tego unikalnego obiektu zdawał się być jakby zaczerpnięty wprost z powieści fantasy. Lebedev i Kusakova zdecydowali się użyć jego unikalnego, kolistego wnętrza jako jednej z komnat w pałacu Galirad. Tam właśnie księżniczka ratuje Volkodava przed żołdakami Luchezara, którzy mają go zgładzić.

By sfilmować wieś plemienia Kharyuk, dekoratorka Olga Osipova stworzyła niezwykły obiekt nad jednym ze słowackich jezior. Inspiracja przyszła od miejscowej społeczności rybaków, którą zaobserwowała podróżując po Słowacji. System mostków, sieci, i łódek używany jest przez rybaków od dawien dawna i tworzy idealne tło dla otoczenia prymitywnego plemienia Kharyuk.


blog comments powered by Disqus