Recenzja filmu "Nienasycone"

Autor: Hagath

W skład serii Rebel Rebel wydanej przed CD Projekt wchodzi film zatytułowany Nienasycone. Jest to niemiecka produkcja o wampirach w starym dobrym stylu, a więc bez brokatowych wegetarian, ale za to z widocznymi wpływami najlepszych dzieł o dzieciach nocy.

Film opowiada o młodej Lenie – dziewczynie z problemami, która na co dzień jest kieszonkowcem, a w domu musi słuchać, jak jej matka uprawia seks z kuratorem córki. Jednak pewnego dnia jej życie zostaje odmienione. Lena udaje się do tajemniczego klubu, gdzie szybko zauważa ją jedna z właścicielek – Louise. Kobieta jest zafascynowana Leną tak bardzo, że… zamienia ją w wampira. Po pewnych perturbacjach młoda dziewczyna dołącza do trzech pięknych wampirzyc, by cieszyć się nocnym życiem oraz nieśmiertelnością. Ale czy wielkie pieniądze i zdolność regeneracji potrafią zastąpić życie śmiertelniczki? To jedno z wielu pytań, które stawiają twórcy Nienasyconych.

Warto podkreślić, że scenariusz do filmu powstał w 1999 roku, zanim wybuchło globalne, zmierzchowe szaleństwo. Produkcja nie została więc skażona kiczowatymi, ckliwymi wątkami, widać w niej za to inspirację najlepszymi dziełami o wampirach (na przykład książkami Anne Rice). Można wręcz powiedzieć, że Nienasycone są pod pewnym względem „konserwatywne” – przemiana w wampira rozpoczyna się ugryzieniem, krwiopijca nie może chodzić po słońcu ani mieć dzieci. Mimo, iż w filmie występuje pewien wątek romantyczny, jest on dość delikatnie zaznaczony, a w produkcji nie ma przesadnego romantyzmu. Są za to dzikie imprezy, dużo emocji, widowiskowe efekty specjalne, sporo akcji oraz całkiem niezła fabuła.

Co ważne, Nienasycone nie są skierowane tylko do wąskiej grupy i powinny zadowolić przedstawicieli obu płci. Dziewczynom na pewno spodoba się historia Leny, która bardzo przypomina Kopciuszka – skrzywdzona i samotna nastolatka trafia do bogatego, pięknego świata. Ciekawy jest też wątek feministyczny. Wampirzyca Louise to silna, dumna ze swej niezależności kobieta. Co więcej, w filmie jest powiedziane, że na świecie żyje tylko ok. 100 przemienionych kobiet, a męskie wampiry wymarły – częściowo przez własną dumę oraz głupotę, a częściowo przy pomocy wampirzyc.. Ponadto, niektórym na pewno spodoba się idea niekończących się pieniędzy i zakupów. Jeśli chodzi o męską część widowni, ich uwagę przyciągną piękne kobiety jeżdżące równie pięknymi szybkimi samochodami. Aktorki są naprawdę drapieżne oraz atrakcyjne, a ich pojazdy to sportowe Lamborghini lub eleganckie Mercedesy. Nie zabraknie też pełnej pościgów i strzelanin akcji.

Ogromną zaletą filmu jest brak monotonności oraz różnorodność poruszanych problemów. Można tu znaleźć trudy życia w biednej dzielnicy, zagadnienia moralne, sprawy przyjaźni oraz miłości (zarówno partnerskiej, jak i rodzinnej). Wszystko zostało splecione w jednej, pełnej najrozmaitszych emocji historii.

Nienasycone kosztowały 6,5 mln euro, co widać na każdym kroku. Ta swoista komercyjność wychodzi jednak filmowi na dobre, dzięki czemu jest on pełen rozmachu oraz efektów specjalnych. Całość uzupełnia berliński plan, który stanowi miłą odmianę od najczęściej oglądanych amerykańskich metropolii.

Warto podkreślić, że wszystkie główne aktorki zagrały naprawdę dobrze, mimo często dość młodego wieku. Najstarsza z nich, Nina Hoss wcielająca się w rolę Louise, ma na swoim koncie wiele ambitnych, niemieckich produkcji, a jej doświadczenie widać na każdym kroku. Nie zawodzi również grająca Lenę Karoline Herfurth, którą widz może znać m.in. z Pachnidła czy Lektora. Jej postać bardzo ewoluuje przez cały film i aktorka świetnie pokazuje tą przemianę. Razić może jedynie fakt, że jej pierwsze wcielenie (jeszcze przed przemianą) nieco za bardzo przypomina Lisbeth z amerykańskiej wersji Dziewczyny z tatuażem, przez co film w początkowych minutach traci na oryginalności. Pozostałym dwóm aktorkom – Jennifer Urlich oraz Annie Fisher również nie można wiele zarzucić. Pierwsza z nich świetnie wciela się w tajemniczą i zdystansowaną Charlotte, a druga w głośną, imprezową Norę. Każda z kobiet dodaje swojej postaci wyjątkowości, przez co film ogląda się jeszcze lepiej.

Cała seria Rebel Rebel została wydana w formie książek w twardej okładce. Czytając informacje w niej zawarte, można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat historii scenariusza czy dorobku aktorek. CD Projekt zadbał też o pełną gamę dodatków obejmujących m.in. wywiady, powstawanie efektów specjalnych oraz usunięte sceny.

Nienasycone to nieprzeciętne europejskie kino stanowiące miłą odmianę od wciąż popularnych cukierkowych wampirów. Film zdecydowanie zasłużył na swoje miejsce w wyrazistej serii Rebel Rebel. Może również stanowić lekcję dla polskich twórców, którzy utknęli wśród mdłych komedii romantycznych oraz drogich produkcji historycznych. Niemcy bowiem wyszli poza schemat kręcąc niebanalny i pełen emocji film akcji.

Materiały powiązane:


blog comments powered by Disqus