Yang Ban Xi


plakat filmu Yang Ban Xi
Reżyseria: Yan Ting Yuen
Scenariusz: Yan Ting Yuen


Rok produkcji: 2005
Tytuł oryginalny: Yang Ban Xi: The 8 Modelworks
Czas trwania filmu: 90 min.
Produkcja: Chiny, Holandia
Gatunek: dokumentalny

Połączenie rewolucyjnych treści z tradycyjnym chińskim teatrem - to najkrótsza charakterystyka Yang Ban Xi.

Propagandowe opery sygnowane tym znakiem były jednym ze sztandarowych osiągnięć Rewolucji Kulturalnej w Chinach. Ich wielką entuzjastką była Jiang Qing Min, legendarna Madame Mao, która aż do swojej samobójczej śmierci w 1991 roku oglądała Yang Ban Xi w telewizji uważając je za "głęboko poruszające i bardzo przyjemne".

Tematyka oper Yang Ban Xi była prosta: zwykli ludzie (chłopi, robotnicy, żołnierze) przechodzili duchową i życiową transformację dzięki zaangażowaniu w idee komunizmu. O sukcesie widowisk i kręconych na ich podstawie filmów decydowały perfekcja choreografii i inscenizacyjny przepych.

Prezentowany na ubiegłorocznych festiwalach w Sundance (nominacja do Grand Jury Prize) i Rotterdamie dokument Yan Ting Yuena przywołuje fragmenty najgłośniejszych oper zderzając je z obecną sytuacją chińskich obywateli. Przed kamerą pojawiają się współtwórcy sukcesu Yang Ban Xi: 57-letnia dziś baletnica Xue Qing Hua, 70-letni aktor Tong Xiang Ling, 62-letni scenarzysta Jin Yong Qin i 60-letni Huang Xiao Tong, kompozytor większości ówczesnych szlagierów. W latach 60-tych należeli do najpopularniejszych postaci w Chinach; dziś próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości: Ling występuje w filmach reklamowych, Qin pisze scenariusze do seriali telewizyjnych. Yang Ban Xi jest wciąż obecne w życiu Chińczyków - przeboje z oper znają dobrze nawet młodzi rockmani jak gitarzysta Zhao Wei, a niemal w każdym chińskim supermarkecie można kupić Yang Ban Xi w wersji karaoke.blog comments powered by Disqus