Ziarno prawdy


plakat filmu Ziarno prawdy
Reżyseria: Borys Lankosz
Scenariusz: Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski
na podstawie powieści "Ziarno prawdy" Zygmunt Miłoszewski
Zdjęcia: Łukasz Bielan

Obsada:

Robert Więckiewicz jako prokurator Teodor Szacki
Jerzy Trela jako Leon Wilczur
Magdalena Walach jako Barbara Sobieraj
Aleksandra Hamkało jako Klara
Joanna Sydor jako Elżbieta Budnik
Krzysztof Pieczyński jako Grzegorz Budnik
Andrzej Zieliński jako Jerzy Szylier
Zohar Strauss jako Rabin Zygmunt

Dystrybutor: Next Film
Rok produkcji: 2014
Data premiery polskiej: 30 stycznia 2015
Czas trwania filmu: 110 min.
Produkcja: Polska
Gatunek: thriller

W Sandomierzu zostaje popełniona straszliwa zbrodnia. Ciało zamordowanej kobiety, powszechnie lubianej działaczki społecznej, zostaje podrzucone nagie w miejscu publicznym. Sposób w jaki pozbawiono ją życia przywodzi na myśl mord rytualny. Lokalni stróże prawa pod wodzą niedawnego gwiazdora stołecznej prokuratury, Teodora Szackiego, będą musieli nie tylko rozwiązać zagadkę kryminalną, ale także stawić czoło rozhisteryzowanej opinii publicznej.

Jak się kręci kryminał?

Mistrzowska obsada, starannie dobrane plenery i wnętrza, ekipa najlepszych kaskaderów, specjalnie wytresowane zwierzęta - to tajemnice dobrego kryminału. Ziarno prawdy, to ekranizacja drugiej części trylogii Zygmunta Miłoszewskiego, Najciekawiej zawsze za kulisami. Prezentujemy „making of” z planu najnowszego filmu Borysa Lankosza.
 
Na pierwszy rzut oka – miało pójść jak z płatka. Akcja filmu toczy się przecież w czasach współczesnych, więc produkcja powinna być prosta w realizacji. Zderzenie z rzeczywistością niestety nie zostawiło złudzeń. Już sam etap przygotowań postawił przed twórcami wiele wyzwań.
 
Kluczowe sceny filmu rozgrywają się w sandomierskich podziemiach. Tymczasem prawdziwa trasa wycieczkowa w miejskich lochach okazała się miejscem niemożliwym do wprowadzenia ekipy filmowej i aktorów. Przed scenografami filmu oraz całą ekipą budowy scenografii, stanęło wyzwanie stworzenia aż 80 metrów podziemnych korytarzy. Instalacja była budowana przez trzy miesiące w największej hali zdjęciowej WFDiF w Warszawie. W drugiej z hal tworzono synagogę. Sandomierska synagoga od lat jest siedzibą archiwum dokumentów państwowych. To właśnie w niej, zgodnie ze scenariuszem filmu, miały rozgrywać się sceny z udziałem Romana Myszyńskiego (Modest Ruciński). Otwierająca film kilkuminutowa scena z udziałem aktora okazała się jedną z najtrudniejszych w realizacji. Specjalnie dla niej odtworzono w hali nie tylko samą budowlę, ale też konstrukcję wewnętrzną archiwum. Oculus, przez który wygląda Roman, został zbudowany w Warszawie, a potem przewieziony do Sandomierza i ustawiony nad skarpą, gdzie znalezione zostały zwłoki Elżbiety Budnik.
 
Nieprawdopodobną pracę aktorską wykonał izraelski aktor Zohar Strauss. W filmie zagrał rabina Zygmunta, nie znając ani słowa po polsku. Swój monolog, który w scenariuszu zajmuje kilkanaście stron, ćwiczył przez trzy miesiące, korzystając z pomocy trzech nauczycielek – Polek mieszkających w Izraelu. Przygody na planie filmu mieli też inni aktorzy. Pech towarzyszył Robertowi Więckiewiczowi, zresztą nie pierwszy raz: wcześniej został poparzony na planie W ciemności Agnieszki Holland, a w Wałęsie. Człowieku z nadziei złamał sobie nos. W Ziarnie prawdy, podczas realizacji sceny walki z psami, pocisk rykoszetem postrzelił filmowego prokuratora w brodę.
 
 

Ziarno prawdy - galeria zdjęć "za kulisami"blog comments powered by Disqus