Retrospektywa filmów Jia Zhang-Ke

Autor: materiały prasowe
18 października 2006

Drugą edycję Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! zainauguruje 15 listopada film chiński Martwa natura nagrodzony Złotym Lwem na tegorocznym MFF Wenecja. Po raz pierwszy w Polsce zobaczyć można będzie retrospektywę filmów Jia Zhang-Ke uważanego za najwybitniejszego twórcę kina niezależnego w Państwie Środka.

Na zakończonym w zeszłym miesiącu 63. MFF Wenecja jury pod przewodnictwem Catherine Deneuve przyznało nagrodę główną - Złotego Lwa, filmowi chińskiemu Martwa natura (Sanxia haoren) w reżyserii Jia Zhang-Ke. Akcja filmu rozgrywa się w mieście Fengjie, które powoli pogrąża się w wielkim sztucznym jeziorze powstałym na skutek spiętrzenia wód rzeki Jangcy przez tamę Trzech Przełomów. Stary świat pogrąża się w niebycie z wyjątkiem najcenniejszych obiektów ocalonych lub wyszabrowanych przez ludzi, zaś nowa rzeczywistość z dnia na dzień przybiera nowe, obce w tym miejscu formy.

Werdykt jury spotkał się z uznaniem publiczności weneckiej imprezy, której nieobca jest twórczość Jia Zhang-Ke. Martwa natura to jego trzeci film pokazywany w konkursie tego najstarszego na świecie festiwalu. Wcześniej można było zobaczyć na Lido Platformę (Zhantai, 2000) oraz Świat (Shinje, 2004). Pozostałe filmy Jia Zhang-Ke miały premiery na dwóch innych największych imprezach filmowych świata, debiutancki Kieszonkowiec (Xiao Wu, 1997) był pokazywany na Berlinale, zaś Nieznane rozkosze (Ren xiao yao, 2002) w konkursie MFF Cannes. W programie 2. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! znajdą się wszystkie pełnometrażowe filmy fabularne Jia Zhang-Ke.

Więcej o Jia Zhang-Ke...

Filmy prezentowane w ramach retrospektywy:blog comments powered by Disqus