"XXY" i "Oczekiwanie" wygrywają

Autor: Deckard
26 listopada 2007

Argentyński obraz XXY w reżyserii Lucii Puenzo oraz powstałe w Palestynie Oczekiwanie, którego reżyserem jest Rashid Masharawi to najlepsze, zdaniem widzów, filmy zakończonego wczoraj 3. Festiwalu Filmów Świata Ale Kino!. Impreza odbywająca się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu przyciągnęła ponad 8 tysięcy osób.

W programie imprezy znalazło się 20 filmów z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej, z których 15 pokazano w Polsce po raz pierwszy. Festiwal otworzyło gorąco przyjęte przez publiczność Małżeństwo Tui - laureat tegorocznego Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie. Wydarzeniem specjalnym festiwalu był przegląd filmów o tematyce buddyjskiej, w ramach którego przedstawiono 8 filmów z krajów, w których kulturze znaczącą rolę odgrywa filozofia i religia buddyjska, m.in. nagrodzony Grand Prix na MFF w Cannes 2007 Las w żałobie. Wydarzeniem festiwalu był także pokaz dwóch ostatnich filmów Wayne'a Wanga – Tysiąc lat żarliwych modlitw (Złota Muszla MFF San Sebastian 2007) i Księżniczka z Nebraski.

Pokazom festiwalowym towarzyszyły spotkania z gośćmi specjalnymi - m.in. reżyserem pokazywanych na festiwalu Czterech kobiet (2007) Adoorem Gopalakrishnanem z Indii, aktorką i buddystką, zwierzchnikiem Stowarzyszenia Buddyjskiego "Kandzeon" Małgorzatą Braunek, psychologiem i buddystą Zen Wojciechem Eichelbergerem oraz znawcą kultur dalekowschodnich, propagatorem i aktywnym praktykiem buddyzmu, Maciejem "Magurą" Góralskim.

Największym powodzeniem wśród widzów cieszył się argentyński film XXY. Liczną publiczność zgromadziły także filmy z cyklu "buddyzm w kinie" Tybet: trylogia buddyjska (reż. Graham Coleman) oraz Milarepa (reż. Neten Chokling).

Swoją nagrodę przyznała też redakcja miesięcznika Kino. Za najlepszy film festiwalu uznała chiński obraz Małżeństwo Tui reż. Wang Quan'an oraz przyznała wyróżnienie dla Wayne'a Wanga za dyptyk Tysiąc lat żarliwych modlitw i Księżniczkę z Nebraski.

Wybrane filmy z trzeciej edycji będzie można zobaczyć na antenie kanału ale kino! w pasmie ale świat (czwartki o 20.00), będącym uzupełnieniem i kontynuacją festiwalu.

Organizatorzy Festiwalu - kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Mañana rozpoczynają już prace nad kolejną, czwartą edycją Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!, która odbędzie się w listopadzie 2008 roku.blog comments powered by Disqus