5. Festiwal Filmy Świata Ale Kino!

logo
Czas trwania: 19 listopada 2009 - 29 listopada 2009
Strona oficjalna: http://www.filmyswiata.pl/
Organizator: kanał filmowy ale kino! oraz Agencja Promocji Mañana

Ideą festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! jest przybliżenie widzom kinematografii, które portretują kultury spoza tzw. Świata Zachodniego. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym i poszukiwanym źródłem inspiracji, niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku.

Poprzednie edycje festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! potwierdziły wielkie zainteresowanie polskich widzów odległymi kulturami i filmami spoza głównego nurtu, zdominowanego przez amerykańskie produkcje. Świadczy o tym rosnąca z roku na rok frekwencja. Wiele z tych filmów trafiło do polskiej dystrybucji również ciesząc się ogromnym zainteresowaniem widzów. Najlepsze z nich można oglądać na antenie kanału filmowego ale kino!.

W programie 5. festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! znajdzie się ponad 20 pełnometrażowych filmów fabularnych. Uroczyste otwarcie odbędzie się 18 listopada w warszawskim kinie Muranów. Zaprezentowany zostanie peruwiański film Gorzkie Mleko w reżyserii Claudii Llosy – triumfator tegorocznego Berlinale, zdobywca Złotego Niedźwiedzia oraz nagrody FIPRESCI.

Specjalny blok tegorocznego festiwalu poświęcono rewelacji kina światowego ostatnich lat, kinematografii z Filipin (co roku kilkanaście filmów filipińskich pokazywanych jest m.in. na festiwalach w Berlinie, Cannes, Toronto, Wenecji).

Projekcjom 5. edycji festiwalu tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania ze znakomitymi gośćmi, znawcami tematyki prezentowanej w filmach.

Festiwalowe seanse odbędą się w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie, Pod Baranami w Krakowie, Muza w Poznaniu i Żak w Gdańsku.
blog comments powered by Disqus