American Jazz Festival


W ramach drugiej odsłony American Film Festival nie zabraknie filmowo-muzycznych eksperymentów. Wydarzeniem specjalnym będzie pokaz jednej z najwybitniejszych niemych burlesek filmowych - Generała w reżyserii Bustera Keatona i Clyde'a Bruckmana. Film zobaczymy z muzyką na żywo skomponowaną przez Marcina Pukaluka. Muzyczna interpretacja Generała w jego wykonaniu udanie balansuje między jazzem a swingiem, niekiedy delikatnie trącając o nutę country.

Wraz z festiwalem Jazztopad (www.jazztopad.pl) zapraszamy na sekcję Cały ten jazz. Nie mogło w niej zabraknąć jednego z najbardziej przejmujących filmowych portretów Bird (1988), w którym Clint Eastwood uwiecznił legendę amerykańskiej muzyki - Charliego "Birda" Parkera. Postać saksofonisty, zmarłego w 1955 roku na skutek narkotykowego wycieńczenia organizmu, została wiernie odtworzona przez znakomitego Foresta Whitakera.

W filmową podróż do Kansas City (1996), stolicy jazzu lat 30. XX wieku, zabierze nas natomiast Robert Altman. To historia gangsterskich porachunków, miłości i zbrodni, pulsująca w rytm jazzowych kawałków.

Do złotej ery jazzu przeniesiemy się również za sprawą Śpiewaka jazzbandu z 1927 roku w reżyserii Alana Croslanda. To przełomowe dzieło zapoczątkowało erę kina dźwiękowego, wprowadzając do filmu kwestie wypowiadane przez bohaterów i partie muzyczne. W główną rolę wcielił się gwiazdor Broadwayu - Al Jolson.

Sekcję zamyka rozgrywający się w USA i Paryżu 'Round Midnight Bertranda Taverniera. Film opowiada historię znajomości uzależnionego od alkoholu amerykańskiego muzyka jazzowego i jego francuskiego fana. To utwór na cześć przyjaźni, zaufania i wzajemnych inspiracji. Muzykę do filmu przygotował sam Herbie Hancock, otrzymując za nią Oscara.blog comments powered by Disqus