Animator dla dzieci

Autor: materiały prasowe
4 lipca 2008

W ramach I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR (7-12 lipca 2008) Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza na wakacje z filmem animowanym.

I Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2008 będzie kulminacyjnym wydarzeniem Roku Animacji Polskiej. W programie Festiwalu zarezerwowano wiele miejsca dla widzów najmłodszych. Przez sześć dni odbędzie się kilkanaście pokazów filmowych oraz warsztaty, większość w Kinie Pałacowym i Sali Kameralnej CK Zamek.

Polskie filmy animowane dla dzieci

W ramach Animatora dla dzieci odbędą się przeglądy polskich, łotewskich i estońskich filmów animowanych. Na pokazach BAJKI BABCI, DZIADKA, MAMY, TATY… MOJE! zaprezentowane zostaną dwa różne zestawy (7 lipca i 10 lipca) najpiękniejszych polskich filmów animowanych dla dzieci. Gąska Balbinka, Reksio, Bolek i Lolek, Ferdynand Wspaniały, Baltazar Gąbka czy Zaczarowany Ołówek to bohaterowie doskonale znani dziadkom i rodzicom. Również najmłodsi widzowie powinni poznać najwspanialsze postacie polskiego filmu animowanego dla dzieci. Klasyczna animacja lalkowa i rysunkowa nigdy się nie zestarzeje. Przygody bohaterów dziecięcej wyobraźni zachwycają kolejne pokolenia najmłodszych widzów. To świat pełen niesamowitych przeżyć, pozbawiony przemocy i agresji. Prezentowane filmy pochodzą z lat 1963-2007. Zostały zrealizowane przez cztery polskie studia filmu animowanego: Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, Studio Se-ma-for w Łodzi, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie i TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

Nukufilm i AB Studio – nadbałtyckie wytwórnie filmowe

Najmłodsi poznają również mniej znane polskiej widowni bajki z dwóch nadbałtyckich studiów animacji: Nukufilm i AB Studio. Obie wytwórnie mają na swoim koncie mnóstwo filmów i wiele sukcesów. Estońskie Nukufilm to największe studio animacji lalkowej w Europie Północnej. Zostało założone w 1957 roku przez Elberta Tuganova. Przez pół wieku swojej działalności wyprodukowało ponad 200 filmów animowanych, w tym wiele pełnometrażowych. Na pokazie LALKI ZNAD BAŁTYKU. NUKUFILM dzieci obejrzą najciekawsze film z lat 1998-2007. Łotewskie Studio Animacijas Brigade założył w 1966 roku Arnold Burovsa. W latach 90. zrealizowano w nim serię filmów dla dzieci Munk and Lemmy oraz Animals, a także serie filmów dla młodzieży Rescue Team, Grimm and Andersen with a twist. AB Studio ma w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród, między innymi Kryształowego Niedźwiedzia – główną nagrodę jury dziecięcego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na pokazie LALKI ZNAD BAŁTYKU. AB STUDIO widzowie zobaczą filmy z lat 1995-2002.

Filmy Johna Hubley i Faith Hubley

Wielka atrakcją dla najmłodszych będą filmy z amerykańskiego Hubley Studio, które zaprezentujemy na pokazie Hubleyowie dzieciom. John i Faith Hubley wspólnie stworzyli dwadzieścia jeden filmów animowanych, z których siedem było nominowanych do Oskara, a trzy statuetkę otrzymały. John pracę przy filmie animowanym rozpoczął w studiu Walta Disneya. Pracował przy najbardziej znanych produkcjach: „Królewna Śnieżka”, „Pinoki” czy „Fantazja”. W latach 50 wraz z żoną, Faith założył prywatną wytwórnię filmową. Filmem animowanym zajmuje się również ich córka – Emily Hubley.

Wydarzenie specjalne „Piotruś i wilk. Oscary pełne muzyki”

Wszystkich miłośników filmu, dzieci i rodziców, zapraszamy szczególnie na pokaz Piotruś i wilk. Oscary pełne muzyki. Przywołamy najpiękniejsze muzyczne filmy nagrodzone Oscarami i postaramy się sprawić, aby nasi widzowie sami poczuli się jak na gali oscarowej. Całe wydarzenie poprowadzi Artur Andrus, znakomity artysta kabaretowy i konferansjer, dziennikarz radiowy, a także autor tekstów piosenek. Ponadto projekcji Piotrusia i wilka będzie towarzyszyła muzyka Sergiusza Prokofiewa w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina pod batutą Marcina Wolniewskiego. Pokaz odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Trzej Muszkieterowie

Trzech przyjaciół, mnóstwo przygód i wielka przyjaźń: Atos, Portos i Aramis będą bohaterami pokazu, który zamknie dziecięcą część festiwalu ANIMATOR \ 2008. Pokaz duńsko-łotewskiego filmu animowanego Trzej muszkieterowie będzie niezwykłym wydarzeniem. Listę dialogową przeczyta nasz gość specjalny, aktor, Robert Rozmus. Przed seansem w holu CK Zamek widzowie zobaczą sceny z życia muszkieterów, pojedynki i lekcje szermierki. Dzieci będą miały okazję porozmawiać z prawdziwym muszkieterem. Uczestnicy nauczą się słów, a następnie odśpiewają hymn muszkieterów. Na zakończenie każde dziecko otrzyma certyfikat z pieczęcią szkoły muszkieterów.

Kino dla najnajmłodszych

Dla maluchów, w wieku od 2 do 4 lat, przygotowaliśmy Bajkową karuzelę. Kino dla najnajmłodszych. Projekcje odbędą się w Sali Kameralnej CK Zamek, która przemieni się w dziecięcy pokój. Najmłodsi widzowie zasiądą na materacach, pośród kolorowych poduszek. Mrok sali kinowej rozświetlą kolorowe lampki. W świat filmu wprowadzi najmłodszych widzów aktorka, która opowie o kolejnych bohaterach: Misiu Uszatku, Piesku w kratkę i o małej Miriam. Kameralne pokazy będą trwały około 40 min. Odbędzie się ich pięć, 11 lipca o godz. 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00.

Warsztaty filmu animowanego i pokaz zrealizowanych prac

Dzieci w wieku od 8 do 16 lat zapraszamy na czterodniowe warsztaty filmu animowanego ANIMATOR JUTRA, które poprowadzą artyści: Maya Yonesho z Japonii, Erling Ericsson ze Szwecji, Andres Tenusaar z Estonii oraz Anielea Lubieniecka i Rober Turło z Polski. Dzieci poznają rozmaite techniki animacji. Rezultatem ich pracy będą krótkie filmy o tematyce ekologicznej, które zostaną zaprezentowane na finałowym pokazie ANIMATOR JUTRA Z CZTERECH STRON ŚWIATA, w sobotę, 12 lipca. Poranne warsztaty przewidziane są dla grup zorganizowanych, a popołudniowe dla uczestników indywidualnych.blog comments powered by Disqus