Nagrody Animatora 2008

Autor: Małgorzata Lewandowska
13 lipca 2008

Naszedł dzień, na który wszyscy czekali. Wieczorem w poznańskim Kinie Apollo odbyło się rozdanie nagród oraz oficjalne zakończenie 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Zanim rozdano nagrody główne, przyznano także nagrody specjalne „Zasłużeni dla kultury”. Srebrny Medal Gloria Artis otrzymał Jerzy Kalina oraz Mieczysław Janik. Złoty Medal Gloria Artis powędrował do pana Wilkosza.

W części głównej organizatorzy festiwalu przewidzieli 3 rodzaje nagród: wyróżnienia, Nagrody Specjalne i Nagrody Główne. Wyróznienina przypadły filmom Tôt ou tard, Cztery oraz Dokumanimo. Nagrodę Specjalna Jury w postaci 10.000 zł otrzymał z rąk Michała Merczyńskiego, dyrektora Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, film Linia życia. Nagrodę Specjalną za film o tematyce ekologicznej otrzymał film Weterynarz. Dyrektorzy festiwalu Marcin Giżycki i Wojciech Juszczak przyznali także swoją Nagrodę Specjalną i przypadła ona polskiemu filmowi Exit. Biuro festiwalowe postanowiło nie być gorsze i przyznało swoja nagrodę w postaci 1000 zł filmowi pt. Trzy anioły. Rozdanie Nagród Głównych przysporzyło sporo emocji zarówno uczestnikom festiwalu, jak i publiczności. Brązowego Pegaza w postaci 15.000 zł otrzymał film Laska, którą to nagrodę wręczył Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Srebrny Pegaz otrzymał film Muto z rąk prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego. Dla jednych wielkim zaskoczeniem, a dla drugich oczywistym pewnikiem był Złoty Pegaz dla kanadyjskiego Madame Tutli-Putli. Być może w ten sposób Jury chciało uhonorować poprzedni sukces tego filmu, czyli nominacje do Oscara. Jednak wielu innym filmom zaprezentowanym w konkursie należała się pierwsza nagroda. Ale jak powiedział dyrektor Juszczak, nie wszyscy wyjdą z festiwalu zadowoleni, gdyż z góry konkurs jest rzeczą niesprawiedliwą.

Prezentację nagrodzonych filmów nagle przerwały problemy techniczne, ale sprawa została szybko rozwiązana. Dyrektorzy śmiali się, że przez cały festiwal nie było większych kłopotów i musiały się one pojawić w tak ważnej chwili. Rzeczywiście, festiwal przebiegał bez zarzutu. Organizatorom udało się z sukcesem zrealizować cały program, a publiczność nie zawiodła. Animator\2008 okazał się imprezą niezwykle udaną reprezentującą wysoki międzynarodowy poziom. Miejmy nadzieję, że ten festiwal na dobre zakorzeni się na kulturalnej mapie Polski.

Pełna lista zwycięzców:
NAGRODY GŁÓWNE

 • GRAND PRIX ZŁOTY PEGAZ: Madame Tutli-Putli reż. Chris Lavis, Maciej Szczerbowski
 • SREBRNY PEGAZ: Muto reż. Blu
 • BRĄZOWY PEGAZ : Laska reż. Michał Socha

NAGRODY SPECJALNE

 • NAGRODA SPECJALNA JURY: Linia życia reż. Tomek Ducki
 • NAGRODA ZA FILM O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ: Weterynarz reż. Signe Baumane
 • NAGRODA SPECJALNA DYREKTORÓW FESTIWALU: Exit reż. Grzegorz Koncewicz
 • NAGRODA SPECJALNA BIURA FESTIWALOWEGO: Trzy anioły reż. Yuli Ruditskaya
WYRÓŻNIENIA
 • WYRÓŻNIENIE ZA FILM DLA DZIECI: Tôt ou tard reż. Jadwiga Kowalska
 • WYRÓŻNIENIE ZA MUZYKĘ I DŹWIĘK: Oddanie wilka morskiego reż. Anna Kalus
 • WYRÓŻNIENIE ZA NAJLEPSZY DEBIUT: Dokumanimo reż. Małgorzata Bosek
 • WYRÓŻNIENIE ZA SCENARIUSZ: Cztery reż. Ivana Sebestova


blog comments powered by Disqus