Honorowy Złoty Niedźwiedź dla Arthura Penna

Autor: Deckard
16 grudnia 2006

Twórca Bonnie i Clyde amerykański reżyser Arthur Penn otrzyma honorową nagrodę Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości na 57. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Organizatorzy chcą w ten sposób podkreślić rolę jaką reżyser odegrał w latach 60. i 70. zmieniając oblicze amerykańskiego kina. Festiwal odbędzie się w dniach 8-18 lutego 2007.

Arthur Penn uchodzi za jednego z najważniejszych amerykańskich filmowców lat 60. i 70. XX wieku. Karierę w filmie zaczynał jako solidny rzemieślnik, który przeszedł do kina od dramatów telewizyjnych, a wcześniej sztuk teatralnych. Po raz pierwszy było o nim głośno za sprawą adaptacji sztuki Williama Gibsona opowiadającej o głuchoniemej dziewczynce i jej upartej nauczycielce. Dramat Cudotwórczyni przyniósł obu odtwórczyniom głównych ról, aktorkom Anne Bancroft i Patty Duke, statuetki Oscara a Pennowi pierwszą nominację do tej nagrody (kolejne nominacje otrzyma za Bonnie & Clyde i Restaurację Alicji). Wyróżniło go natomiast jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

Zasłynął mistrz kreowania ludowych legend, na ich bohaterów wybierając przestępców lub postaci otwarcie przeciwstawiające się mitom Ameryki. Najlepiej obrazują to filmy Bonnie & Clyde, Mały wielki człowiek i Przełomy Missouriblog comments powered by Disqus