Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjeć filmowych. Po przeniesieniu Festiwalu z Torunia obdywa się on co roku w Łodzi - stolicy polskiej kinematografii. Impreza znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu - jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.

Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom.

We wrześniu 2007 słynne amerykańskie czasopismo poświęcone przemysłowi filmowemu i rozrywkowemu „Variety” umieściło Camerimage na liście 50 festiwali na świecie, których nie można przegapić.blog comments powered by Disqus