Złota Żaba dla Robby'ego Müllera

Autor: Deckard
16 marca 2006

Holenderski operator Robby Müller, współpracownik Jima Jarmuscha, Larsa von Triera i Wima Wendersa, otrzyma honorową Złotą Żabę za całokształt twórczości na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Łodzi.

Urodzony w 1940 roku na Antylach Müller doświadczenie zdobywał pracując m.in. przy realizacji reklam i filmów krótkometrażowych w Niemczech. Praca ta zaowocowała spotkaniem z Wimem Wendersem, który zaangażował go do swojego projektu Alabama. 2000 lat świetlnych. W ten sposób rozpoczęła się ich wieloletnia współpraca. A jej konsekwencją, oprócz wielu znakomitych filmów, jest także znajomość i podjęcie stałej współpracy z kolejnym reżyserem - Jimem Jarmuschem.

W opinii krytyka filmowego, Todda McCarthy'ego "Müller jest największym holenderskim mistrzem światła od czasów Vermeera". Jego zdjęcia zdobywają nagrody na całym świecie. Czterokrotnie nominowano go do Independent Spirit Award (1987, 1988, 1990, 1997). Zdjęcia do Korczaka Andrzeja Wajdy przyniosły mu w 1991 roku statuetkę German Film Award, zaś współpraca z Larsem von Trierem zaowocowała dwiema nominacjami do Złotej Żaby za Przełamując fale (1996) oraz Tańcząc w ciemnościach (2000). W 1998 roku z rąk organizatorów Camerimage odebrał, otrzymaną wspólnie z Jarmuschem, Nagrodę dla Duetu Operatorsko-Reżyserskiego.

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus