Pietro Scalia z Nagrodą Camerimage

Autor: Deckard
9 listopada 2008

Stały współpracownik Ridleya Scotta, dwukrotny zdobywca Oskara, amerykański montażysta włoskiego pochodzenia Pietro Scalia będzie pierwszym laureatem nagrody Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage dla Montażysty za Szczególną Wrażliwość Wizualną.

Pochodzący z Sycylii Scalia nie od razu zdecydował się na zawód montażysty. Początkowo pragnął poświęcić się reżyserii. Jednak po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych (gdzie ukończył UCLA Film School), szybko okazało się, że jego przeznaczeniem jest montaż filmowy. Pracę przy stole montażowym zaczynał w 1987 roku jako asystent montażysty przy Cichych ludziach Andrieja Konczałowskiego, by już cztery lata później wraz z Joe Hutshingiem otrzymać Oskara za montaż JFK Olivera Stone’a.

Na następnego Oskara czekał 10 lat - w 2001 roku otrzymał tę najbardziej prestiżową nagrodę za Helikopter w ogniu w reżyserii Ridleya Scotta. W międzyczasie został dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii, za Buntownika z wyboru Gusa Van Santa (1997) i Gladiatora Ridleya Scotta (2000). Ponadto otrzymał dwie nagrody BAFTA (JFK i Gladiator), a także trzykrotnie został wyróżniony nagrodą Eddie (JFK, Gladiator, Helikopter w ogniu) przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów (American Cinema Editors).

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus